Araştırma / Yatırım Fonu

Aylık Fon Öneri Raporu

05 Aralık 2017, 09.00

 

Fon Yatırım Önerisi

Aralık ayı FED toplantısındaki faiz artışı beklentisi piyasalarda oldukça kuvvetli bir şekilde fiyatlanmaya devam ediyor. Dolayısıyla, ay başından bu yana 2 yıllık Amerikan faizlerinde yukarı yönlü kuvvetli bir hareket yaşandı ve verim eğrisi önemli ölçüde yataylaştı. Bu gelişmelerin de etkisiyle Gelişmekte olan Ülke (GOÜ) kurlarının zayıfladığı görüldü. Ancak, hisse piyasalarında ise hem Gelişmiş Ülke (GÜ) hem de GOÜ’lerde kuvvetli bir seyir vardı. Özellikle GÜ borsalarının tarihi zirve seviyelere ulaşması GOÜ hisse senetlerini de olumlu etkiledi. Türkiye varlık fiyatları tarafında ise yükselen Amerikan faizleri ve zayıf giden enflasyon verilerinin etkisi tahvil piyasalarına olumsuz olarak yansıdı. Kur üzerindeki baskı ile birlikte Merkez Bankası faiz artışı olasılığı da piyasada fiyatlanmakta. Hisse tarafında ise 102 bin seviyesine kadar endeksin geri çekildiği görüldü. Dolayısıyla, Aralık ayında özellikle enflasyon ve Merkez Bankası tarafındaki gelişmeler hem tahvil hem de diğer varlık fiyatlamaları için son derece önemli olacaktır.

Yatırım Önerisi için Gerekçelerimiz

  1. Uzun süredir devam eden düşük oynaklık seviyeleri yıl sonuna doğru artmaya başlamıştır. Bu da GOÜ piyasalarında düzeltme yaşanma potansiyelini artırmaktadır.

  2. 2017 yılında oldukça kuvvetli bir şekilde devam eden yukarı yönlü kar revizyonlarının büyük ölçüde tamamlandığı görüşündeyiz.

  3. Bütçe tarafındaki bozulma, enflasyondaki katılık gibi makro değişkenler tümden gelim görüşümüzü zayıflatmaktadır. Momentumun kuvvetli olduğu bir piyasa olmasına rağmen tek bir yöne göre pozisyonlanmamayı ve farklı varlıklara yatırım yapan Garanti Portföy Birinci Değişken Fon’a (SMART Temkinli Değişken) yatırım yapılmasını öneriyoruz.

 

 

 

 

KISACA

İlgili Ürünler

TGA, ----
-
-
-

Haber Etiketleri