Araştırma / Döviz ve Altın

Haftalık Altın Rehberi

04 Aralık 2018, 08.00

ALTIN PİYASASI GÖRÜNÜMÜ

  • G20 sonrası hızlı yükseliş kaydeden ve boşluklar oluşturan hisse senedi piyasaları bu boşlukları kapatıyor, ABD ve Asya piyasaları hafif negatif. Diğer taraftan, para tahvile girmeye devam ediyor, ABD 10 yıllık getirisi %2.94 seviyesine kadar geriledi. Yuan ise, ABD-Çin arasındaki ticaret anlaşması iyimserliğiyle 6.8300 seviyesine kadar sarktı. Risk iştahı düşük, Dolar diğer para birimlerine karşı satış görüyor ancak Avrupa paralarındaki baskıdan dolayı bu satışlar Dolar endeksine yoğun yansımıyor.
  • İngiltere’de 11 Aralık’ta yapılacak olan Brexit Parlamento oylamasından evet çıkmayabileceği olasılığı piyasa oyuncularını Avrupa varlıkları ve Euro için tedirgin ediyor.
  • Fed Başkanı Powell’ın Kongre'de Ekonomi Komitesi'ne son ekonomik görünüm ve para politikası hakkında yapacağı sunum Başkan Bush’un vefatı dolayısıyla iptal edildi.
  • Birçok Fed üyesi hızlı faiz artışlarına duyduğu rahatsızlığı söylemeye devam ediyor. Fed Başkan Yardımcısı Clarida Fed’in %2 hedefinin üstündeki bir enflasyonla bir süre çalışabileceğini belirtti. Güvercin açıklamalar politika belirsizliği yarattığı için Dolar negatif sayılabilir.
  • Altın fonlarının satış pozisyonları geçtiğimiz hafta arttı; CFTC verilerine göre kısa pozisyonlar 8,464 kontrat artarak toplam 51,828 oldu. Güvercin Fed üyeleri, Altın’a destek olmaya devam edebilir. Altın 1220 dolar üzerinde olgunlaşıyor. 1235/40 bandı hala ana direnç, geçilmesiyle beraber 1350 dolar masaya gelebilir. Aşağıda 1220 ve 1200 takip ediyoruz.

Raporun tamamı için aşağıdaki linki kullanabilirsiniz.

KISACA

İlgili Ürünler

GRAM, XAU/USD ----
-
-
-

Haber Etiketleri