Araştırma / Döviz ve Altın

Haftalık Altın Rehberi

12 Aralık 2018, 08.00

ALTIN PİYASASI GÖRÜNÜMÜ

  • Altın piyasası 1240-1250 bölgesinde konsolide oluyor, bu haliyle yakın dönem ortalamalar aşılmış, ancak uzun dönemli ortalamalar ise başını kaldırmak için henüz yeterli vakti kazanmış değil. Dolayısıyla, piyasanın büyük ölçüde yavaş ve kademeli oluşmasını bekliyoruz. 1234/40 bölgesi birkaç ayın ana direnciydi, artık bu bölge destek. Bu alandaki hassasiyeti takip edeceğiz, 1234 altındaki bir fiyatta yeni alışlardan vazgeçilmeli.
  • Bu senenin son Fed toplantısı 19 Aralık'ta, faiz artışı hemen hemen kesin, Trump'ın anti-faiz çıkışlarının bir önemi yok, faiz artışı fiyatlanmış durumda. Bu toplantı 2019 fiyatlamaları, faiz-enflasyon patikaları açısından oldukça belirleyici olacak, bu sebeple Altın için netlik bu toplantıdan sonra oluşabilir. Bugün 16.30'da gelecek ABD enflasyon verisi de Altın için yakın haftaları belirleyebilir. Enflasyon ve faiz toplantısı günleri Altın alıcıları genel olarak ürkütür, bu sebeple bugün ve/veya bu hafta, Altın biraz baskılı kalabilir. Kar realizasyonu yapıp küçük bir miktarla veya pozisyonsuz beklemek sağlıklı olur.
  • Bugün, beklenti üstü enflasyon Altın'a satış getirebilir, zira Fed'in elini güçlendirir böyle bir veri. Beklenti altında kalan veya bir önceki aya göre kötüleşen enflasyon piyasanın Fed'e baskısını artırır, bu da Altın'da ralliye sebep olabilir. Baz senaryomuz, enflasyonun beklendiği gibi gelebileceği ve Fed'in radikal bir değişime hızla gidemeyeceği yönünde. Bu da Altın piyasasını yavaş bir fiyatlamaya ve dalgalanmaya maruz bırakabilir. Bu sebeple aceleci olacak bir görüntünün olmadığını değerlendiriyoruz.

Raporun tamamı için aşağıdaki linki kullanabilirsiniz.

KISACA

İlgili Ürünler

GRAM, XAU/USD ----
-
-
-

Haber Etiketleri