Araştırma / Döviz ve Altın

Haftalık Döviz Rehberi

18 Aralık 2018, 08.00
  • Küresel piyasalarda satışlar devam ediyor. ABD borsaları %2 civarında değer kaybettikten sonra bugün dengeleniyor. Asya borsalarında da satışlar var. Para hisse senedinden çıkıp tahvile girmeye devam ediyor, ABD 10 yıllık getirisi %2.84 seviyesine kadar geriledi, Yen ve Altın’a fon girişi arttı. Döviz piyasalarında Dolar algısı kırılgan, para Dolar’da kalmakta kararsız duruyor. Piyasanın gözü artık yarın gerçekleştirilecek olan Fed toplantısında ve Powell’ın basın toplantısında.
  • Avrupa Bölgesi’nde Kasım ayında enflasyon %0.2 düşüş kaydederken yıllık enflasyon %2’den %1.9’a geriledi. ECB toplantısı sonrası iyice satış baskısı gören EURUSD paritesi, kendine henüz dayanak bulmuş değil, 1.10-12 bandı masaya gelebilir, 1.1300 hala destek. Bugün yayınlanan IFO verileri de düşüş kaydetti. Euro görünümü olumsuz.
  • İngiltere’de gözler artık Parlamento oylamasında. Oylamanın Ocak ayında yapılması planlanıyor. Çarşamba günü İngiltere’de enflasyon verileri var. Piyasa artık verilere ağırlık verebilir. Pound görünümü olumsuz. Yükselişler satılabilir. Hem enflasyon hem de Fed ile beraber yüksek oynaklığa hazırlıklı olunmalı.
  • Yarın Fed toplantısı, Perşembe günü İngiltere Merkez Bankası ve Japonya Merkez Bankası toplanıyor.
  • Yurt içinde veri gündemi sakin. Pazartesi günü açıklanan merkezi bütçe verisinde, yüksek tek seferlik gelirlere rağmen bütçe performansının zayıf kaldığını gördük. Bu doğrultuda, tahvil eğrisini yukarı iten bir unsur olarak Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın borçlanma ihtiyacı önümüzdeki dönemde beklenenin üzerinde gerçekleşebilir. USDTRY piyasasında 5.45 ve 5.53 olası dirençler, 5.28-34 ise iyi destek.

Raporun devamı için aşağıdaki linki kullanabilirsiniz.

 

KISACA

İlgili Ürünler

USDTRY ----
-
-
-

Haber Etiketleri