Araştırma / Döviz ve Altın

Haftalık Döviz Rehberi

05 Aralık 2018, 08.00
  • Yıl sonuna yaklaştıkça piyasalardaki çekimser tutum artıyor. ABD-Çin arasındaki ticari anlaşmazlığın 90 gün içinde çözüleceği gelişmesiyle G20 sonrası pozitif hava yakalayan hisse senedi piyasaları Salı gününden bu yana düzeltme kaydediyor. Risk iştahı beklendiği kadar yükselmiş değil, para tahvile girmeye devam ediyor, 10 yıllık ABD getirisi %2.91 seviyesine kadar sarktı, Yuan ise 6.83’e kadar sarktıktan sonra 6.86 civarında dengelendi.
  • TCMB’nin faiz indirmeye başlayabileceği spekülasyonları TL çiftlerini diğer piyasalardan negatif ayrıştırdı. Aralık ayında Merkez Bankası’nın sıkı para politikasını koruması beklense de, faizlerde indirim olabileceği spekülasyonları yatırımcıları tedirgin etmiş görünüyor. USDTRY paritesi oluşan panikle beraber 5.47 seviyesine kadar tırmandı, ancak piyasa 5.38 etrafında kapanış kaydetti. Piyasanın 5.30 ile 5.45 arasında yavaş yavaş dengelenebileceğini değerlendiriyoruz. 5 yıllık Türkiye CDS’leri bir süredir hafif hafif yükseliş kaydetse de 400 seviyesinin altında işlem görüyor.
  • İngiltere’de 11 Aralık’ta yapılacak olan Brexit Parlamento oylamasından evet çıkmayabileceği olasılığı piyasa oyuncularını Avrupa varlıkları ve Euro için tedirgin ediyor. Euro ve Pound satıcılı, satış baskısı artabilir, EURUSD paritesinde 1.1300, Pound’ta ise 1.2700 kritik bölgeler, oylamayı ciddi bir ‘tail risk’ olarak işaretliyoruz.
  • Fed Başkanı Powell’ın Kongre'de Ekonomi Komitesi'ne son ekonomik görünüm ve para politikası hakkında yapacağı sunum Başkan Bush’un vefatı dolayısıyla iptal edildi.
  • Yarın OPEC toplantısı var. G20 zirvesinde Rusya-Suudi Arabistan’ın anlaştığı haberleri ile yükselen Brent petrol $60 etrafında dengelendi. Olası kesintiler odak noktası olacak, 2019 fiyatlamaları, GOÜ paraları için oldukça önemli.

Raporun devamı için aşağıdaki linki kullanabilirsiniz.

 

KISACA

İlgili Ürünler

USDTRY ----
-
-
-

Haber Etiketleri