Araştırma / Döviz ve Altın

Haftalık Döviz Rehberi

12 Aralık 2018, 08.00
  • Kanada’da 1 Aralık’ta gözaltına alınarak ABD’ye iadesi istenen Çin teknoloji devi Huawei’nin CFO’su Meng Kanada mahkemesi tarafından kefaletle serbest bırakıldı. Karar Asya piyasalarının açık olduğu saatte geldi ve Asya piyasaları %2’ye yakın değer kazandı. ABD vadelileri de pozitif seyrediyor, risk iştahı yükseldi. Off-shore Yuan da 6.9050 seviyesinden 6.8800 seviyesine kadar değer kazandı. Bugün ABD’de Kasım ayı enflasyon verileri açıklanacak. Piyasanın gözü bir süredir ABD verilerinde. Enflasyon verisi, 19 Aralık’taki Fed toplantısı öncesi en kritik verilerden biri.
  • Türkiye Merkez Bankası Para Politikası Kurulu Perşembe günü toplanıyor. Bloomberg beklentisine göre %24 olan politika faizi değiştirilmeyecek. Türkiye 5 yıllık CDS’i 390 etrafında, dengeli. USDTRY paritesi 5.30 ile 5.45 arasında konsolide oluyor. Görünüm yatay-hafif pozitif. Piyasa hem PPK’yi hem de Fed’i görmek isteyebilir. Petrol fiyatlarının dengelenmesi ve küresel risk iştahının düşmesi GOÜ paraları için rahatlatıcı bir ortam sunmuyor. ABD verileri ve Fed fiyatlamasına bağlı olarak USDTRY paritesinde yukarı yönlü hareketler görülebilir, oynaklık düşük.
  • İngiltere’de Parlamento’da dün gerçekleştirilmesi planlanan Brexit anlaşması oylaması ileri bir tarihe ertelendi. Oylamanın Ocak ayında yapılabileceği tahmin ediliyor. GBPUSD paritesi 1.27 desteğini kırarak 1.25 seviyesine kadar geriledi. 1.20-23 bölgesi masaya gelebilir, görünüm olumsuz.
  • Avrupa’da İtalya Ekonomi Bakanı, bütçe açığı hedefini %2’ye indirebilmek için ikna çalışmalarına başladı. İtalya tarafından gelebilecek olumlu gelişmeler Euro’da satış baskısını törpülese de, görünüm olumsuz. EURUSD paritesinde 1.13 ana destek, yukarıda ise 1.1530 var. Yukarı yönlü ataklar satılabilir.

Raporun devamı için aşağıdaki linki kullanabilirsiniz.

 

KISACA

İlgili Ürünler

USDTRY ----
-
-
-

Haber Etiketleri