Araştırma / Tahvil ve Faiz

Haftalık Tahvil Raporu

19 Aralık 2018, 08.00

TAHVİL PİYASASI

  • ABD 10 yıllık tahvil getirisinde düşüş sürüyor. Haftaya %2.89 civarında başlayan faiz hafta ortasında %2.80 seviyesine kadar çekildi. Çarşamba günkü FOMC toplantısında Fed’in 25 bp’lik faiz artışına gitmesine kesin gözüyle bakılıyor. Fed üyelerinin 2019 yılı faiz artırım patikasına ve ABD ekonomisine dair görüşleri daha belirleyici olacak. Olası aşağı yönlü revizyonlar, kısa dönem faizleri yukarı giderken uzun dönem faizlerinin bir miktar gerilemesine ve ABD tahvil eğrisinin daha da terse dönmesine yol açabilir.
  • Yurt içinde, bu ve önümüzdeki hafta veri gündemi sakin. Pazartesi açıklanan merkezi bütçe verisinde, yüksek tek seferlik gelirlere rağmen bütçe performansı zayıf kaldı. Bu doğrultuda, tahvil eğrisini yukarı iten bir unsur olarak Hazine’nin borçlanma ihtiyacı önümüzdeki dönemde beklenenin üzerinde gerçekleşebilir. Türkiye-ABD arasında yumuşayan ilişkiler ise politik riski azaltarak tahvil faizlerini aşağı çeken tarafta.
  • TL borçlanma ihtiyacını azaltmayı hedefleyen Hazine, bu hafta boyunca bireysel yatırımcı için USD ve EURO (1’er yıl vadeli), altın (2 yıl vadeli) cinsinden devlet tahvili ihracı için talep toplayacak. Yıllık getiri oranları sırasıyla %4.0, %2.5 ve %2.4 olacak. Altın veya YP cinsi yatırım yapmak isteyenlere görece uzun vadeli uygun getiri oranları sunduğu ve kişinin istediği zaman tahvili bankaya satma hakkı olduğu için yatırımcıların bu yeni enstrümanlara ilgi göstermelerini bekliyoruz.
  • Türkiye’nin 2030 USD Eurobond tahvil fiyatı geçen haftanın ardından bu hafta başında da hafif yükselişte. ABD verim eğrisine paralel olarak Hazine’nin ihraç etmiş olduğu USD bazlı Eurobond’larda 2030-2045 arası vadeleri beğeniyoruz. EUR cinsi yatırım yapmak isteyen yatırımcıların ise yukarıda bahsettiğimiz EUR cinsi tahvili tercih etmeleri gerektiğini düşünüyoruz.
  • Hazine, Salı günü gerçekleştirdiği 7 yıl vadeli değişken faizli tahvil ihalesi ile Aralık ayı borçlanmasını kapattı. ROT dahil 1.5 milyar TL satış yapıldı ve dönemsel faiz %9.74 oldu (İlk ihraçta faiz: %10.13). Ayrıca, geçen hafta belirgin yükselen 2 ve 10 yıllık tahvil getirileri bu hafta bir miktar geriledi (16 ve 68 bp). Ancak, sığ piyasa koşulları ve faizlerindeki düşüş potansiyelini sınırlı gördüğümüz için mevcut seviyelerde alım önermiyoruz.

KISACA

İlgili Ürünler

TAHVL ----
-
-
-

Haber Etiketleri