Araştırma / Tahvil ve Faiz

Haftalık Tahvil Raporu

06 Aralık 2018, 08.00

TAHVİL PİYASASI

  • ABD ve Asya piyasaları satıcılı, ABD ile Çin arasındaki Huawei gelişmesi piyasaları tedirgin etti. Dolar endeksi yine 97 seviyesini test ediyor, ABD 10 yıllıkları ise %2.88 seviyesine kadar geriledi, para tahvile ve biraz da Altın piyasasına kayıyor. Bu ayın veri ve olay takvimi yoğun, piyasa fiyatlamaları 19 Aralık Fed toplantısına kadar belirgin olmayabilir. Yıl sonu sebebiyle hacim düşüklüğü de sağlıksız fiyatlamalar oluşturabilir.
  • Çin telekom devi Huawei’nin CFO’su Wanzhou Meng Kanada’da İran yaptırımlarını ihlal ettiği şüphesiyle tutuklandı. Gelişme ABD-Çin ilişkilerinde yeni bir kriz yaratır spekülasyonlarıyla tutuklama sonrası kur ve hisse senedi piyasalarında sert satışlar tetiklendi. ABD vadelileri ve Asya piyasaları %2’yi aşkın değer kaybetti, Yuan ise yeniden 6.88 seviyesinin üstüne çıktı. Risk iştahı düşük ancak gelişmelere bağlı olarak algı çok çabuk değişebilir.
  • Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yayınlanan basın açıklamasında, Bakan Berat Albayrak başkanlığındaki Finansal İstikrar ve Kalkınma Komitesi’nde (FİKKO) para ve maliye politikalarındaki sıkı duruşun süreceği ve Yeni Ekonomi Programı eylemlerinin bu çerçevede gerçekleştirileceğinin vurgulandığı duyuruldu.
  • TCMB, 2019 yılına ilişkin para ve kur politikasını dün açıkladı. Açıklanan raporda, döviz kurunun iktisadi temellerden belirgin şekilde kopması veya aşırı oynaklıkların finansal istikrara dair risk oluşturması halinde TCMB’nin bu duruma kayıtsız kalınmayacağı vurgulandı. Döviz kurundaki hareketlerin fiyat istikrarını kalıcı olarak etkilemesi durumunda, TCMB’nin para politikası duruşunu değiştirerek gerekli tepkiyi vereceği de belirtildi.
  • Manşet TÜFE enflasyonu Kasım ayında aylık bazda %1.44 azalarak beklentilerin belirgin altında kaldı. Böylece, yıllık enflasyon %25.2’den %21.6’ya geriledi. Kasım ayında enflasyon; TL’deki değer kazanımı, petrol fiyatlarının düşüşü, “Enflasyonla Mücadele Programı”, KDV ile ÖTV indirimleri ve yavaşlayan iç talepten olumlu etkilendi.

KISACA

İlgili Ürünler

TAHVL ----
-
-
-

Haber Etiketleri