Araştırma / Tahvil ve Faiz

Haftalık Tahvil Raporu

12 Aralık 2018, 08.00

TAHVİL PİYASASI

  • ABD ile Çin arasında süregelen ticaret savaşı piyasalarda yakından takip ediliyor. Huawei CFO’sunun İran yaptırımlarını deldiği gerekçesiyle gözaltına alınmasının ardından, ABD Başkanı Trump’ın da desteğiyle serbest bırakılması küresel anlamda risk iştahına bir miktar destek çıktı. Ancak, iki ülke arasında halen çözülmeyi bekleyen ticaret konuları mevcut.
  • İngiltere Başkakanı Theresa May, Brexit konusunda istediği desteği Parlamento’da göremedi ve yapılması planlanan Parlamento oylamasını iptal etti. Ardından da Başbakan May’in liderliği için güven oylaması yapılacağı duyuruldu.
  • Fed, bir sonraki FOMC toplantısını 19 Aralık’ta yapacak. Fed’in bu toplantıda 25 baz puanlık faiz artışına gitmesine kesin gözüyle bakılıyor. Diğer yandan, ABD tahvil getiri eğrisinin terse dönmesi resesyon işareti olarak kabul ediliyor. Bu nedenle, başta IMF Başkanı Christine Lagarde olmak üzere birçok kesim Fed’in 2019 yılındaki faiz artış takvimini yavaşlatmasını bekliyor.
  • 13 Aralık’ta TCMB, yılın son PPK toplantısını düzenleyecek. Olumlu Kasım ayı enflasyon verisi ardından Banka’nın erken bir faiz indirme olasılığı fiyatlansa da beklentimiz TCMB’nin sıkı para politikasını koruyacağı yönünde.
  • Türkiye’de ise 3Ç18 yıllık büyümesinin beklentilerin altında %1.6 olduğu duyuruldu. Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış bazda ise ekonomik aktivite önceki çeyreğe kıyasla %1.1 daraldı. Yılın ilk yarısındaki güçlü büyümenin katkısıyla, Ocak-Eylül döneminde GSYH büyümesi yıllık %4.5 oldu. Öncü veriler doğrultusunda, 4Ç18 büyümesinin daha da aşağıda oluşmasını bekliyoruz.
  • Diğer yandan, soğuyan iç talebin etkisiyle 12 aylık cari açık (CA) gerilemeyi sürdürüyor. Ekim ayında cari işlem dengesi 2.5 milyar USD ile aylık bazda en yüksek fazlayı kaydetti. Böylece, yıllık rakam da 39.4 milyar USD’ye hızlı daraldı. Yavaşlayan iç talep ve güçlü ihracat performansımız yardımıyla, 12 aylık rakamdaki gerilemenin önümüzdeki aylarda da görülmesini bekliyoruz.

KISACA

İlgili Ürünler

TAHVL ----
-
-
-

Haber Etiketleri