Makro Gündem HABERLERİ

Brexit Senaryoları

30 Haziran 2016, 08.00, Garanti Yatırım Araştırma

Baz senaryomuz İngiltere’nin AB’de kalacağı yönünde…

Hafta sonu yayımlanan kamuoyu yoklamaları, İngiltere’de 23 Haziran’da yapılacak Brexit (AB’den çıkış) referandumuna ilişkin karışık bir tablo çizmeye devam ediyor. Ancak son anketler, geçen haftanın son günlerine kadar ivme kazanan Brexit yanlısı oyların azalmakta olabileceğine işaret ediyor. Survation tarafından düzenlenen son anket, katılımcıların %42’inin ayrılma, %45’inin ise AB’de kalma yönünde oy kullanacağını, katılımcıların %13’ünün ise kararsız olduğunu gösteriyor. Aynı şirketin son anketten üç gün önce yaptığı yoklamada ayrılma ve AB’de kalma yanlılarının dağılımı bunun tam tersiydi. AB’de kalma yanlısı kampanya yürüten milletvekili Cox’un geçen hafta öldürülmesinden sonra kararsız katılımcıların bir kısmının AB’de kalmadan yana eğilim göstermeye başlayıp başlamadığı belirsizliğini koruyor. Bu yönde bir eğilim önümüzdeki günlerde yayımlanacak anketlerde Brexit kampının zayıflamaya devam ettiğini gösterebilir.

Ancak İngiltere’de 2015 yılında yapılan genel seçimler öncesinde seçim sonuçlarını yansıtmakta başarısız olan anketlerin ölçüm konusundaki hassasiyeti tartışmalı. Buna ek olarak, kararsız oy sayısının çokluğu bu yoklamalardan kesin bir sonuç çıkarmayı imkânsız hale getiriyor. Bu durumda, anketler haricinde kamu oyundaki genel temayüle ilişkin ipuçları verebilecek alternatif göstergelere yöneliyoruz. Referandum sonucuna ilişkin bahis yapılmasına imkan sağlayan internet sitelerinin sunduğu oranlar ve opsiyon piyasasındaki fiyatlamalara dayalı olarak hesaplanan olasılıklar Brexit olasılığının son dönemde kısmen güçlendiğini işaret etse de, bu göstergelere göre AB’de kalma ihtimali hala ağır basıyor. Bu nedenle, çoğu kurumun olduğu gibi bizim de baz senaryomuz İngiltere’nin az bir farkla da olsa AB’de kalmayı seçeceği.  

AB’den çıkış yönünde bir karar sert tepkiye yol açacaktır

Referandumdan çıkacak sonuç ne olursa olsun, döviz piyasalarında 24 Haziran Cuma günü sert hareketler görüleceğini düşünüyoruz. Ancak piyasaya hakim olan ve bizim de katıldığımız genel beklenti, Brexit kararına verilecek tepkinin aksi yönde bir karara göre daha belirgin olacağı yönünde. Brexit riskinin atlatılmasına verilecek tepki fiyatlarda bir normalleşme ile sınırlı kalacakken, bu riskin gerçekleşmesi orta vadede belirsizliği artırarak daha derin bir etki yaratacaktır.

Brexit kararının en sert yansımasının GBP’de hissedileceği beklentisindeyiz. Karardan doğrudan etkilenecek diğer para birimi olan EUR’da GBP’ye kıyasla biraz daha sınırlı hareket görüleceği, kararın TL’ye ise küresel risk algısı kanalıyla yansıyacağı beklentisindeyiz. AB’den çıkma (Brexit) ve AB’de kalma senaryolarında GBP, EUR ve TL’de görülebilecek ilk tepkilere ilişkin öngörülerimiz özetini aşağıdaki tabloda bulabilirsiniz.

 

 

 

 

İlgili Semboller

USD, GBPUSD, EURUSD, XAUUSD ----
-
-
-

Haber Etiketleri

SANG

SANDEKS GEN LTD - CHINA

79.9340
79.9246
79.9346
HEMEN AL

Hisse Senedi Nedir?

Anonim ortaklilar tarafindan çıkarılan ve anonim ortakligin sermayesine belirli bir katilma payini temsil eden kıymetli evraklardır.

  • Getirisi yüksek olabilir.
  • Hem kısa hem uzun vadeli yatırıma uygundur.
  • Riskli bir yatırım aracıdır.
  • Lorem ipsum doler sit amet.

PAYLAŞIM ARAÇLARI