Makro Gündem HABERLERİ

Yılın Son Enflasyon Raporu

27 Ekim 2016, 14.38, Nihan Ziya Erdem, Emir Talu

TCMB Başkanı Çetinkaya yılın son Enflasyon Raporunu açıkladı.

Enflasyon tahmini 2016 için %7.5, 2017 için %6.5. Sadeleştirme büyük ölçüde tamamlandı. Enflasyon görünümünde iyileşme görmesi durumunda MB’sı en kısa zamanda tek faiz uygulamasına geçerek sadeleşme sürecini tamamlamayı hedefliyor. MB’nin faiz artırımlarının da gerekmesi durumunda gündemde olacağını açıklaması kredibiliteyi iyileştiriyor. Önümüzdeki dönemde enflasyon görünümüne ilişkin açıklanacak veriler MB kararlarını belirleyecek. 

Sadeleştirme büyük ölçüde tamamlandı

  • Ekim ayıda maliyet unsurlarıdaki gelişeler ve finansal koşllarıdaki gevşme nedeniyle faizler değşirilmedi. Sadece döiz kuru değl, küesel şrtlar, risk algııve enflasyon göüüügibi gelişeler de dikkate alıdı Kur tarafıda nominal ya da reel kur seviyesi hedefi olmadığı oynaklığı öemli olduğ ifade edildi.
  • Sadeleşe adılarıile hedef para politikasıı net, likidite politikasıı basit ve ögöüebilir olması Bu kapsamda MB, hedeflere büü öçüe ulaşıdığııve nihai aşmaya da yakılaşıdığıdüşüüüor. Mevcut duruşn “temkinli” olduğ ifade ediliyor.

Ne düşünüyoruz?

MB’nin son bir sadeleştirme adımı ile tek faiz politikasına geçmeyi planlandığını anlıyoruz. Bu adımın ne zaman atılacağına ilişkin Başkan Çetinkaya “uygun bir zaman diliminde” ifadesini kullandı. Enflasyon görünümünde iyileşme görmesi durumunda MB’sı en kısa zamanda tek faiz uygulamasına geçerek sadeleşme sürecini tamamlamayı hedefliyor. Ancak enflasyon görünümünde bozulma olması durumunda ise para politikası ile gerekli adımların atılacağının açıklanması olumlu. MB’nin faiz artırımlarının da gerekmesi durumunda gündemde olacağını açıklaması kredibiliteyi iyileştiriyor. Önümüzdeki dönemde enflasyon görünümüne ilişkin açıklanacak veriler MB kararlarını belirleyecek.

 

 

İlgili Semboller

----
-
-
-

Haber Etiketleri

SANG

SANDEKS GEN LTD - CHINA

79.9340
79.9246
79.9346
HEMEN AL

Hisse Senedi Nedir?

Anonim ortaklilar tarafindan çıkarılan ve anonim ortakligin sermayesine belirli bir katilma payini temsil eden kıymetli evraklardır.

  • Getirisi yüksek olabilir.
  • Hem kısa hem uzun vadeli yatırıma uygundur.
  • Riskli bir yatırım aracıdır.
  • Lorem ipsum doler sit amet.

PAYLAŞIM ARAÇLARI