Onedio HABERLERİ

Eve Yatırım Yapmadan Önce Dikkat Edilecek 11 Nokta

27 Mart 2017, 09.00, Onedio

Yatırım yapmak denildiğinde istisnasız herkesin aklından ev almak geçer. Peki yok mudur bu güzel yatırım aracının incelikleri; tabii ki var: işte eve yatırım yapmadan önce dikkat etmeniz gerekenler

1. Evi bir projeden alacaksanız öncelikle arsa ve projeyle ilgili tüm detayları öğrenip projenin ruhsata uygun ilerlediğinden emin olun.

 

2. Yaptığınız yatırımın değerli olması için evin bulunduğu bölge çok önemli! Ulaşım olanaklarını ve bölgeye yapılan diğer konut yatırımlarını araştırın.

 

3. Pazarlıksız olmaz! Yatırım yapacağınız ev için mutlaka peşin fiyat üzerinden pazarlık edin. Böylece evin değerini çok daha gerçeğe yakın şekliyle anlamanız mümkün olur.

 

4. Kredi kullanmadan önce evin ya da arsanın üzerinde herhangi bir haciz, ipotek, şerh bulunmadığından emin olmak için tapu bilgilerini araştırın.

 

5. Alacağınız evin etrafında düşünülmekte olan sosyal alanların, yeni yerleşimlerin ya da yerleşkelerin planlanıp planlanmadığını dikkatlice araştırın.

 

6. Sıfır projelerde ruhsat almadan konut satışları yasaklayan Yeni Tüketici Kanunu'na göre evin teslimatına kadar vazgeçme hakkınız bulunduğunu bilmelisiniz!

 

7. Rayiç bedeli, ekspertiz değeri, tapu masrafları gibi konularda yatırıma girişmeden bilgi edinmeyi unutmayın!

 

8. Mülkün tapusu üzerinde “kat irtifakı” veya tercihen” kat mülkiyetli” yazmasına dikkat etmelisiniz. Arsa görünen fakat konut olarak geçen bir mülkü bir bilene danışmadan ve riskleri anlamadan almayın.

 

9. Almayı düşündüğünüz apartmandaki komşuların kapısını çalın ve bina ile ilgili genel bilgi alın. Aylık genel gider bedellerini, binada ödenen kira bedellerini, binanın bakımlarının iyi yapılıp yapılmadığını ve diğer ilgili konuları sormaktan çekinmeyin.

Binada apartman görevlisi varsa onu da es geçmeyin, asıl bilgiler hep ondadır :)


10. Mülkün bulunduğu bölgenin yerine, merkeze uzaklık durumuna, sosyal olanaklarına ve okul hastane AVM gibi alanlara uzaklığına dikkat edin.

 

 

 

 

 

 

 

İlgili Semboller

----
-
-
-

Haber Etiketleri

SANG

SANDEKS GEN LTD - CHINA

79.9340
79.9246
79.9346
HEMEN AL

Hisse Senedi Nedir?

Anonim ortaklilar tarafindan çıkarılan ve anonim ortakligin sermayesine belirli bir katilma payini temsil eden kıymetli evraklardır.

  • Getirisi yüksek olabilir.
  • Hem kısa hem uzun vadeli yatırıma uygundur.
  • Riskli bir yatırım aracıdır.
  • Lorem ipsum doler sit amet.

PAYLAŞIM ARAÇLARI