Makro Gündem HABERLERİ

Enflasyon

03 Aralık 2018, 08.00, Nihan Ziya Erdem, Hüseyin Akar

Kasım Ayı Enflasyon: TL ve vergi indirimlerinin desteğiyle enflasyonda belirgin düşüş

 

Manşet TÜFE enflasyonu Kasım ayında aylık bazda %1.44 azalarak Bloomberg ve Garanti  beklentisinin belirgin altında kaldı. Böylece, yıllık enflasyon %25.2’den %21.6’ya geriledi. Kasım ayında enflasyon; TL’deki değer kazanımı, petrol fiyatlarının düşüşü, “Enflasyonla Mücadele Programı”, KDV ile ÖTV indirimleri ve yavaşlayan iç talepten olumlu etkilendi. Tüm bu gelişmeler, TÜFE’de genele yayılan bir fiyat düşüş eğilimine neden oldu. Üretici fiyat artışının da maliyet etkilerinin azalmasıyla hız kaybetmesi enflasyon görünümünü olumlu etkiledi.    

 

ÜFE’nin aylık %2.5 azalmasıyla yıllık ÜFE enflasyonu %45.0’ten %38.5’e düştü. TL’deki değer kaybından olumsuz etkilenen maliyet kaynaklı enflasyon baskısı, TL’deki eğilimin değişmesi ile azalıyor. Ancak mevcut seviyeler, hala fiyatlama tarafında yüksek baskı olduğuna işaret ediyor. Önümüzdeki dönemde TL’nin dengeli kalması, petrol fiyatlarının da düşük seyretmesi durumunda bu maliyet baskıları azalmaya devam edecek. Ancak işgücü maliyet artışları bu düşüşü sınırlayıcı etki yapabilir. Belirgin yavaşlayan tüketim eğilimi artan maliyet baskılarının tüketici fiyatlarına tamamen yansımasını engelliyor. Mevcut gelişmeler, 2018 yılsonu enflasyon tahminimiz olan %23.5 üzerinde aşağı yönlü riske işaret ediyor. 2019 yılı enflasyon patikası açısından en önemli belirsizliği KDV ve ÖTV oranlarının ne zaman tekrar eski seviyelerine yükseltileceği oluşturuyor.   

İlgili Semboller

XU100 ----
-
-
-

Haber Etiketleri

SANG

SANDEKS GEN LTD - CHINA

79.9340
79.9246
79.9346
HEMEN AL

Hisse Senedi Nedir?

Anonim ortaklilar tarafindan çıkarılan ve anonim ortakligin sermayesine belirli bir katilma payini temsil eden kıymetli evraklardır.

  • Getirisi yüksek olabilir.
  • Hem kısa hem uzun vadeli yatırıma uygundur.
  • Riskli bir yatırım aracıdır.
  • Lorem ipsum doler sit amet.

PAYLAŞIM ARAÇLARI