Makro Gündem HABERLERİ

TCMB Enflasyon Raporu 2017-III

01 Ağustos 2017, 08.00, Nihan Ziya Erdem, Melis Öztürk

TCMB Enflasyon Raporu 2017-III

TCMB Enflasyon Raporu’nda 2017 enflasyon tahminini 20 baz puan yukarı güncellerken; para politikasında sıkı duruşun korunacağı mesajı tekrarlandı. Enflasyonda geçici düşüşlere tepki verilmeyeceği, enflasyon görünümünün baz alınacağı mesajı önemli ve olumlu. Ayrıca iki para politikası arasında sürprizler olmayacağına ilişkin sinyal de likidite kanalıyla atılacak olası adımların önceden mesajının verileceğine işaret ediyor.

TCMB 2017 yılının üçüncü enflasyon raporunu yayımladı. Rapordan ve Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya’nın yaptığı sunumdan önemli noktalar aşağıda özetlenmiştir.

2017 Enflasyon tahmini sınırlı yukarı revize edildi

TCMB enflasyonun 2017yılında %8.7 (Nisan ayındaki tahmin %8.5) olarak gerçekleşeceğini; 2018 yılında %6.4’e geriledikten sonra orta vadede %5 düzeyinde istikrar kazanacağını öngörüyor.

· TCMB’nin 2017 yılı enflasyon tahminini 0.2 puan yukarı güncellenmesine olan katkıların kırılımı şu şekilde:

  • TL cinsinden ithalat fiyatı varsayımlarındaki aşağı yönlü güncelleme -0.1 puan
  • Çıktı açığındaki yukarı yönlü güncelleme  +0.2 puan
  • Gıda enflasyonu varsayımlarındaki yukarı yönlü güncelleme +0.2 puan,
  • Tütün ürünlerinde otomatik vergi artışının gerçekleşmemesi -0.1 puan

  • Gıda enflasyonunun TCMB’nin daha önce beklediği patikanın üzerinde gerçekleşmesi ile, yıl sonu gıda enflasyon beklentisi 2017 yılı için %9’dan %10’a yukarı revize edildi; 2018 yılı için %7 seviyesinde sabit bırakıldı.
  • TCMB ayrıca ham 2017 yılı petrol fiyat beklentisini 55 dolardan 50 dolara düşürdü.

Raporun detaylarına yukarıda linki bulunan PDF’ten ulaşabilirsiniz.

Temmuz Ayı TÜİK Enflasyon Beklentimiz

TÜİK, Temmuz ayı enflasyon verisini 3 Ağustos Perşembe günü açıklayacak. Bloomberg anketine göre Temmuz ayı aylık ortalama enflasyon beklentisi %0.17 ile Garanti beklentisinin (%0.24) hafif altında. Garanti beklentisinin gerçekleşmesi halinde Temmuz’da yıllık enflasyon %10.90’dan %9.90’a düşecek. Bloomberg anketine göre de piyasa yıllık enflasyon beklentisi de %9.90.

Nisan 2016’da %0.6 olan yıllık gıda enflasyonu, Mayıs 2017’de %17.4 ile Ekim 2010 sonrası en yüksek seviyeye çıktı. Geçen yılın Haziran ve Temmuz aylarında gıda enflasyonu mevsim ortalamalarının üzerinde artarken; 2016 Temmuz ayında gıda enflasyonu %3.4 ile tarihsel yüksek seviyede gerçekleşti. Bu olumlu baz etkisi sebebiyle, hava koşullarına bağlı olarak gıda fiyatlarının mevsim ortalamasının hafif üzerinde gelmesini beklememize rağmen, yıllık gıda enflasyonunda hızlı bir düşüş göreceğiz. Yıllık gıda enflasyonunda Haziran ayında görülen 280 baz puanlık düşüş sonrasında Temmuz ayında da 3 puan civarında daha gerileme bekliyoruz. Tahminimiz gerçekleşirse yıllık gıda enflasyonu %11.4’e kadar düşecek.

Çekirdek enflasyonda ise, bazı kurdan etkilenen kalemlerdeki sınırlı iyileşmelere rağmen, gerek otomobil fiyatlarında izlediğimiz artışlar gerek hizmet enflasyonunda devam eden katılık henüz belirgin bir düzelme sinyali vermiyor. Bu çerçevede, yıllık çekirdek enflasyonun %9.2’de yatay kalmasını öngörüyoruz.

İTO Temmuz ayı enflasyonu bugün açıklanıyor. Son yıllarda Temmuz ayında İTO ve TÜİK enflasyon verileri arasındaki korelasyon diğer aylara görece yüksek. Bu sebeple beklentimize paralel olmayan bir verinin beklentimiz üzerinde aşağı ve yukarı yönlü riskler oluşturabilir.

Genel görünümde, TL’deki yıllık değer kaybının fiyatlar üzerindeki gecikmeli etkileri, yüksek üretici fiyat artışı (yıllık %14.9), ekonomik aktivitede ve iç talepteki hızlanma, görece yüksek gıda enflasyonu etkileriyle enflasyonun yıl genelinde çift hanede kalmaya devam etmesini bekliyoruz. Tahminimize göre enflasyon olumlu baz etkisi ile ancak Aralık ayında tek haneye (%9) düşecek.

İlgili Semboller

XU100 ----
-
-
-

Haber Etiketleri

SANG

SANDEKS GEN LTD - CHINA

79.9340
79.9246
79.9346
HEMEN AL

Hisse Senedi Nedir?

Anonim ortaklilar tarafindan çıkarılan ve anonim ortakligin sermayesine belirli bir katilma payini temsil eden kıymetli evraklardır.

  • Getirisi yüksek olabilir.
  • Hem kısa hem uzun vadeli yatırıma uygundur.
  • Riskli bir yatırım aracıdır.
  • Lorem ipsum doler sit amet.

PAYLAŞIM ARAÇLARI