Makro Gündem HABERLERİ

Nisan Ayı Enflasyon - Enflasyon görünümü olumsuz

03 Mayıs 2018, 08.00, Nihan Ziya Erdem, Hüseyin Akar

Nisan Ayı Enflasyon - Enflasyon görünümü olumsuz

Manşet enflasyon Nisan ayında aylık bazda %1.87 ile piyasa (%1.50) ve Garanti (%1.70) beklentilerinin üzerinde gerçekleşti. Yıllık enflasyon Mart ayındaki %10.23’e göre belirgin artarak %10.85’e yükseldi. Enflasyonun beklentilerin üzerinde gerçekleşmesinde özellikle TL’deki değer kaybı ve talep etkenlerine bağlı olarak çekirdek enflasyonun tahminlerin çok üzerinde artması etkili oldu. Çekirdek enflasyon Nisan’da %12.24 ile tarihi rekoru olan Aralık 2017’deki %12.30’a yakınsadı. Üretici enflasyonunun %16.37’ye yükselmesi, artışın genele yaygın olması maliyet kaynaklı baskıların kuvvetli kalmaya devam ettiğini gösteriyor. Bu kapsamda Nisan ayı verisi, enflasyon görünümünün tekrar kötüleştiğine işaret etmesi nedeniyle olumsuz.

 • Nisan ayı enflasyon verisinde olumlu tek gelişme aylık bazda gıda fiyatlarının %0.2 azalarak yıllık gıda enflasyonun %8.5 ile önceki ayki %10.0’a göre hızlı düşüş göstermesi oldu. Bu düşüşte oldukça oynak olan işlenmemiş gıda enflasyonunun %3.7’ye inmesi etkili olurken; işlenmiş gıda fiyat artışı %14.0 ile hala yüksek. Alt detayların gıda enflasyonunda da kalıcı bir düşüş olmadığına işaret etmesi ise olumsuz.
 • Şubat ayında yıllık bazda %6.9’a düşen enerji enflasyonu son iki ayda 5 puan artarak %12’ye yükseldi. Petrol fiyatlarındaki yükseliş ve TL’deki değer kaybının etkisiyle aylık bazda akaryakıt fiyatları ortalama %5.5 arttı. Ayrıca elektrik fiyatlarındaki %2.9 aylık artış da enerji enflasyonu yukarı itti.
 • Enflasyon alt kalemlerine göre kur ve talep kaynaklı faktörler fiyat artışlarında kuvvetli etki yarattı. Aylık bazda mobilya (%4.2), ev aletleri (%1.0), hanehalkı aletleri (%1.3), otomobil (%4.9), paket turlar (%7.0) fiyat artışlarının yüksek olduğu kalemler. Ayrıca giyim grubunda olumsuz baz etkilerinin de etkisi ile yıllık enflasyon %12.0 ile önceki aya göre hızlı arttı. Yıllık enflasyonu çift hanelerde olan madde sepeti ürünü oranı %59.4’ten %63.6’ya yükselmesi genele yaygın fiyat artış eğilimine işaret etti.
 • Önceki 5 ayda düşme eğiliminde olan mevsimsel etkilerden arındırılmış çekirdek enflasyonun 3 aylık ortalamasının yıllıklandırılmış seviyesinin hızlı artması (%11.4’ten %12.7’ye), enflasyon görünümü için olumsuz. Hizmet enflasyonu %9.3’te sabit kalırken; mal enflasyonu %10.7’den %11.5’e yükseldi.

Yılın ilk dört ayında yıllık enflasyondaki düşüş 1.1 puan ile oldukça sınırlı kaldı. Nisan ayı verisinin enflasyon görünümünün bozulduğunu göstermesi, son dönemde TL’nin USD ve Euro karşısındaki değer kaybı, petrol fiyatlarındaki artış, enflasyon beklentilerindeki yükseliş eğilimi gibi faktörleri dikkate alarak enflasyonun yıl içinde çift hanelerde kalmasını bekliyoruz. Mevcut koşullar altında özellikle baz etkilerinin olumsuza dönmesiyle birlikte yaz aylarında manşet enflasyonun yıl içindeki en yüksek seviyelere çıkacağını tahmin ediyoruz. Yılsonunda enflasyon beklentimiz ise %10.5. Enflasyon patikasındaki bu beklentimiz TL’nin seviyesi, petrol fiyatları, gıda fiyatlarında beklenmeyen bir eğilim gibi faktörler nedeniyle yıl içinde farklılık gösterebilir. TCMB’nin Nisan ayı PPK toplantısındaki 75 baz puanlık faiz artırımı ve TCMB Başkanı Murat Çetinkaya’nın para politikasında nihai sadeleştirme adımına yakın olunduğuna ilişkin açıklamaları enflasyonist baskıları hafifletmesi açısından olumlu. Ancak hükümetin son açıklanan kamu maliyesini genişletici düzenlemeleri enflasyon görünümünü de olumsuz etkileyebilir. Önümüzdeki dönemde TCMB’nin faiz kararlarında enflasyon görünümü, TL’nin seyri, küresel gelişmeler etkili olacak.                     

 • Nisan ayında TL’nin ortalama olarak Dolar ve Euro kur sepetine karşı aylık %4.3, yıllık %19.5 değer kaybetmesi, enflasyonda beklenen düşüş eğiliminin sınırlı kalmasında etkili oldu. Manşet enflasyon üzerinde 12 aylık dönemde %15 seviyesinde hesaplanan kur geçişkenliği, TL’deki eğilimin enflasyon görünümünde kritik değişken olmasına neden oluyor. ABD ekonomisine ilişkin olumlu beklentilerle USD’nin küresel piyasalarda değer kazanma süreci, gelişmekte olan ülkelere yönelik risk algısının kötüleşmesine neden oldu. Bu eğilimin yıl genelinde baskın olması durumunda TL’nin enflasyon üzerinde yarattığı yukarı yönlü baskı devam edebilir.       
 • Brent petrol fiyatları geçtiğimiz ay kur ile birlikte maliyetleri yukarıya çeken diğer bir etken oldu. Ortalama fiyatlara göre  Nisan ayında aylık %7.5, yıllık %33.2 artan Brent petrol fiyatları son günlerde varil başına 73USD seviyesinde seyrediyor. Mevcut seviyelerin hem bizim (68USD) hem de piyasanın yıl geneli için beklentilerinin üzerine çıkması, enflasyon üzerinde öngörülmeyen yukarı yönlü bir etki yarattı. Petrol fiyatlarındaki artış, enerji kanalıyla birçok kalemde ek maliyet yaratıyor.      
 • Maliyet etkileri, enflasyonda yukarı yönlü belirgin bir baskı yaratırken 1Ç18’de büyüme eğiliminin ivme kaybetse de güçlü olduğuna dair sinyaller talep tarafından enflasyona ters yönde belirgin bir destek gelmediğine işaret ediyor. TCMB de son Enflasyon Raporu’nda yılsonu enflasyon beklentisini yükseltirken çıktı açığı kaynaklı yukarı yönlü etkilerden bahsetti. Son açıklanan Nisan ayı PMI verisinin 48.9 ile son 15 ayın en düşük seviyesine inmesi, ekonomik aktivitede ivme kaybının sürdüğüne işaret ediyor. Mevcut talep koşulları yukarı yönlü enflasyonist baskıları dengelemese de ivme kaybının hız kazanması bu görünümü değiştirebilir. 
 • Hükümetin açıkladığı son düzenlemeler kalıcı bir şekilde gider artışı yoluyla kamu maliyesinde genişleyici politikanın sürdüğüne işaret ediyor. Özellikle emeklilere verilen ikramiye enflasyonist baskı yaratması nedeniyle olumsuz.
 • Enflasyon beklentilerinin yükselmeye devam etmesi (12 ay:%9.6, 24 ay:%8.6) enflasyon görünümünde kalıcı bir bozulma olduğunu gösteriyor. Enflasyonun mevcut yüksek seviyelerinin yanı sıra TL’deki değer kaybı ve petrol fiyatlarındaki artış, beklentilerdeki eğilimde etkili. Yıl genelinde enflasyonun çift hanelerde seyredeceği beklentimize paralel beklentilerdeki belirgin bir iyileşme olmasını beklemiyoruz. 

  

 

 

 

İlgili Semboller

XU100 ----
-
-
-

Haber Etiketleri

SANG

SANDEKS GEN LTD - CHINA

79.9340
79.9246
79.9346
HEMEN AL

Hisse Senedi Nedir?

Anonim ortaklilar tarafindan çıkarılan ve anonim ortakligin sermayesine belirli bir katilma payini temsil eden kıymetli evraklardır.

 • Getirisi yüksek olabilir.
 • Hem kısa hem uzun vadeli yatırıma uygundur.
 • Riskli bir yatırım aracıdır.
 • Lorem ipsum doler sit amet.

PAYLAŞIM ARAÇLARI