Makro Gündem HABERLERİ

2017 Para ve Kur Politikası - Detaylar

06 Aralık 2016, 08.00, Nihan Ziya Erdem, Emir Talu

Merkez Bankası Başkanı Çetinkaya 2017 yılı para ve kur politikası metnini açıkladı. 

Çetinkaya’nın açıklamalarına göre; fiyat istikrarı temel amaç olmaya devam edecek, ancak finansal istikrar da gözetilecek. Çetinkaya’nın açıklamaları para politikalarının yaşanan şokların kalıcı olup olmadığına göre şekilleneceğine; kararlarda enflasyon görünümünün ana belirleyici  olacağına işaret ediyor. PPK kararlarının olağan toplantılarda gündeme geleceği ve yüksek frekanslı tedbirler alınmayacağı ifadesi olağanüstü PPK toplantılarının gündemde olmadığına ve olası faiz artırımlarının kademeli olarak yapılacağına işaret ediyor.  

Çetinkaya, altyapı projelerine sağlanan kredilerin menkul kıymetleştirilmesi ile ilgili soruya bu konunun gündemde olduğu şeklinde cevap verdi. Çetinkaya, sermaye piyasalarının gelişimine katkı ve banka bilançolarının esnekleştirilmesinin hedeflendiğini; menkul kıymetleştirme piyasasının gelişmesi açısından olumlu olarak değerlendirdiklerini söyledi. Bu adımın olası etkileri ise detaylar açıklandığında netleşecek. 

Ekonomik görünüme ilişkin yorumlar..

Küresel piyasalarda özellikle gelişmekte olan ülkelerde yeniden fiyatlama eğilimi var, uzun vadeli faizlerde yükseliş var. Risk iştahında zayıflama ile portföy akımlarında yavaşlama görülüyor.

Türkiye ekonomisinde son çeyrekte ılımlı toparlanma var. İhracat 2017’de büyümeye daha çok katkı sağlayacak.

Petrol fiyatları cari açık açısından yukarı yönlü bir risk ancak turizm ve dış ticaret cari açığa olumsuz etkiyi telafi edebilir.

Enflasyona ilişkin yorumlar..

Enflasyon hedefi orta vadede %5 olarak korundu. 2018 yılında enflasyonun %5’te istikrar kazanması bekleniyor.

2017 yılında toplam talep koşullarının enflasyona katkısı aşağı yönlü olacak.

2016 yılsonu için %7.5 enflasyon tahmini korunuyor. Döviz kuru etkilerinin cari enflasyona yansımaları sınırlı. Enflasyon görünümü üzerindeki riskler yukarı yönlü. 1Ç17’den itibaren kurdaki değer kaybı enflasyona yansıyacak.

2017 görünümünde birbirini dengeleyen faktörler var. Döviz kuru yukarı yönlü etki yaratsa da iktisadi faaliyette yavaşlama bu etkiyi sınırlıyor.

Para politikasına ilişkin yorumlar..

Enflasyon görünümüne bağlı olarak para politikası şekillendirilecek. Temkinli duruş sürecek.

Yaşanan şokların geçicilik ve kalıcılık durumu ve ana trendler takip ediliyor. Tüm araçlar uygun bir bilişimle uygulanıyor.

Sadeleşme görüşü korunuyor. İki PPK arasında politika görüşü değiştirilmediği ve uygun koşullar oluştuğunda sadeleşmenin tamamlanacağı belirtildi.  Para politikası duruşuna odaklanılmasının öneminin altı çizildi. Açıklanan metinde: sadeleşme sürecinde, TCMB temel fonlama aracının 1 hafta vadeli repo işlemleri olmasının hedeflendiği belirtildi.

Önümüzdeki dönemde para politikasında döviz kurunun fiyatlamaya kalıcı bir etki bırakıp bırakmadığı önemli. Piyasa derinliği, finansal istikrara ilişkin risk oluşmasına TCMB’nin kayıtsız kalmayacağı belirtildi. Ancak küresel piyasalarda  GOÜ’lerde yeniden fiyatlama yaşandığı ve bu şokun bir bölümünün geri alınabileceği, fakat nerede dengeleneceğinin belirsiz olduğu kaydedildi. TCMB’den yüksek frekanslı tedbirler beklenmesi gerektiği; şokları değerlendirdikten sonra MB’nın adım atmaya devam edeceği ifade edildi. 

EKK kararları açıklandığında reel sektöre odaklı adımlar açıklanacak. TCMB alanına giren konular orda gündeme gelemeyecek. 

Genel eğilim PPK toplantı sayının azaltılması (en az 8) yönünde ancak henüz karar netleşmedi. (Bu nedenle açıklanan metinde 2017 yılı PPK toplantı tarihleri açıklanmamış.)

İlgili Semboller

----
-
-
-

Haber Etiketleri

SANG

SANDEKS GEN LTD - CHINA

79.9340
79.9246
79.9346
HEMEN AL

Hisse Senedi Nedir?

Anonim ortaklilar tarafindan çıkarılan ve anonim ortakligin sermayesine belirli bir katilma payini temsil eden kıymetli evraklardır.

  • Getirisi yüksek olabilir.
  • Hem kısa hem uzun vadeli yatırıma uygundur.
  • Riskli bir yatırım aracıdır.
  • Lorem ipsum doler sit amet.

PAYLAŞIM ARAÇLARI