Makro Gündem HABERLERİ

2017 Yılı Türkiye Dış Borç Ödeme Projeksiyonu

07 Mart 2017, 08.00, Nihan Ziya Erdem, Melis Öztürk

2015 yılında TL, USD karşısında %25 civarındaki değer kaybettikten sonra 2016 yılında da %21 değer kaybetti. Bu gelişme ile Türkiye’nin dış borç ödeme yükümlülüklerine ilişkin sorular gündemde önemli bir yer teşkil ediyor. Hazine Müsteşarlığı ve TCMB verilerinden derlediğimiz çalışmaya göre, kamu ve özel sektör 2017 yılında toplamda 100 milyar dolar civarında dış borç ödeyecek. Kamunun payı bu yükümlülükte %19 iken, özel sektörün payı ise %81. Özel sektör Mart, Mayıs, Eylül ve Kasım aylarında, kamu ise özellikle Temmuz ayında görece yüklü ödemeler gerçekleştirecek.

2017 yılında önceki yıla göre dolar bazında yıllık bazda dış yükümlülük miktarında belirgin bir artış yok. Ancak küresel faizlerdeki artış eğilimi ve Türkiye risk primindeki yükseliş, borçlanma maliyetlerini artırmaya devam ediyor. Bu gelişmeler ile, Hazine’nin 10 yıllık USD cinsi Eurobond faizlerinde önceki yıla göre 100 baz puan civarında artış görüyoruz.

1) Küresel faiz oranlarının artış eğilimini sürdürmesi 2) Fed’in beklenenden hızlı faiz artırması ihtimali ile gelişmekte olan ülkelere yönelik risk algısının bozulması 3) Türkiye’nin kredi risk priminde görülebilecek artışlar önümüzdeki dönemde dış borçlanma maliyetini daha da yükseltebilecek faktörler arasında.

Bu kapsamda miktar olarak dış borç ödemeleri önceki yıla göre önemli bir değişiklik göstermese de önümüzdeki dönemde maliyetlerdeki artış dış borç yükümlülüklerinde ve şirket karlılıkları üzerinde baskı oluşturabilir.

Türkiye USD Cinsi Eurobond Getiri Eğrisi

 

Türkiye 2017 Yılı Dış Borç Aylık Ödeme Projeksiyonu (Kamu Bankaları Hariç)

 

 

 

İlgili Semboller

----
-
-
-

Haber Etiketleri

SANG

SANDEKS GEN LTD - CHINA

79.9340
79.9246
79.9346
HEMEN AL

Hisse Senedi Nedir?

Anonim ortaklilar tarafindan çıkarılan ve anonim ortakligin sermayesine belirli bir katilma payini temsil eden kıymetli evraklardır.

  • Getirisi yüksek olabilir.
  • Hem kısa hem uzun vadeli yatırıma uygundur.
  • Riskli bir yatırım aracıdır.
  • Lorem ipsum doler sit amet.

PAYLAŞIM ARAÇLARI