Makro Gündem HABERLERİ

TCMB Başkanı Çetinkaya Konuşması

08 Mart 2017, 08.00, Nihan Ziya Erdem, Melis Öztürk

TCMB Başkanı Çetinkaya bugünkü konuşmasında enflasyon patikasının TCMB tahminlerine paralel gerçekleştiğini söyledi. Para politikasına ilişkin yeni bir bilgi paylaşmayan Çetinkaya, gerekirse ilave parasal sıkılaştırma yapılabileceği ifadesini tekrarladı. TCMB, ekonomik aktivitede özellikle 2. Çeyrekten itibaren bir toparlanma bekliyor.  

TCMB Başkanı Çetinkaya’nın bugünkü konuşmasından ana başlıklar şu şekilde:

 • Son aylarda yaşanan döviz kuru hareketlerinin gecikmeli etkileri enflasyon üzerinde kısa vadede yukarı yönlü baskı oluştursa da sıkı parasal duruşun da katkısıyla enflasyonun yeniden düşüş eğilimine gireceği tahmin edilmektedir. Şubat ayı enflasyonu piyasa beklentilerin üzerinde gelmiş olsa da, enflasyon patikası TCMB beklentilerine paralel seyrediyor. Önemli bir sapma gerçekleşmiş değil.
 • Döviz piyasasında gözlenen oynaklığın fiyatlama davranışı üzerindeki olumsuz etkilerini sınırlamak amacıyla atılan adımlar büyük ölçüde amacına ulaşmıştır. Alınan önlemlerin problemin kaynağını hedef alması bu başarıda etkili olmuştur.
 • Küresel öngörülebilirliğin düşük olması temkinli bir politika duruşu gerektirmektedir. Bu çerçevede fiyatlama davranışları yakından takip edilerek gerekirse ilave parasal sıkılaştırma yapılabilecektir.
 • TCMB fiyat istikrarı temel amacına odaklanmaya devam edecektir. Bütün politika araçları bu hedef doğrultusunda etkin olarak kullanılacaktır. Para ve mali politikalar arasında artan eşgüdüm hedeflenmektedir.
 • Fiyat istikrarının kalıcı olarak sağlanması bakımından yapısal alanlarda atılacak ilave adımlar da büyük önem taşımaktadır. Yurtiçi tasarrufların artırılması, aramalı ithalatına bağımlılığın azaltılması bu adımların başında gelmektedir.
 • Gıda Komitesi çalışmaları gıda fiyatlarında istikrar yakalama, fiyatlardaki baskı ve oynaklığı azaltmaya yönelik hedefler doğrultusunda meyvelerini vermeye başlamıştır.

 

 • İktisadi faaliyet ılımlı bir toparlanma sergilerken cari dengedeki iyileşme eğiliminin tekrar başladığı gözlenmektedir. Üçüncü çeyrekteki daralma kalıcı olmamıştır. Son dönemde özellikle AB’deki güçlenme ve Rusya ile olan ticari ilişkilerdeki toparlanma ile ihracat siparişlerindeki artış dış ticaret dengesine destek vermektedir.  Reel kurun etkisiyle de ithalat talebi sınırlanmaktadır. Enerji hariç cari dengede toparlanma görülmesi beklenmektedir.
 • Reel sektörün basiretli borçlanma ve etkin risk yönetiminin teşvik edilmesi ilerleme sağlanabilecek yapısal alanlardan biridir. Reel sektördeki şirketler ile birebir yapılan görüşmeler, bilanço analizleri dış borç ve döviz talebine ilişkin yapılacak tahminler ve alınabilecek önlemler açısından çok faydalı olmaktadır. Son verilere göre yabancı para kredi borcunun ortalama vadesi 4.5 yıl ve giderek uzamaya devam ediyor. Varlıkların da önemli ölçüde yükümlülükleri karşıladığı görülüyor. Dış borç ödemesine ilişkin riskler azalıyor.
 • TCMB, reel sektörle görüşmelerden elde ettiğimiz sonuçları yakında kamuoyu ile paylaşmayı amaçlamaktadır.

  TCMB’nin Mart ayında FED faiz artırım beklentilerinin artmasıyla parasal sıkılaştırmaya devam ederek ortalama fonlama maliyetini Şubat ayı sonundaki %10.40’tan %10.62’ye yükselttiğini gördük. Önümüzdeki günlerde finansal piyasalardaki gelişmeler TCMB’nin sıkı duruş kararlarında etkili olmaya devam edecek.

  Bir sonraki para politikası kurul toplantısı 16 Mart’ta geçekleşecek.

İlgili Semboller

----
-
-
-

Haber Etiketleri

SANG

SANDEKS GEN LTD - CHINA

79.9340
79.9246
79.9346
HEMEN AL

Hisse Senedi Nedir?

Anonim ortaklilar tarafindan çıkarılan ve anonim ortakligin sermayesine belirli bir katilma payini temsil eden kıymetli evraklardır.

 • Getirisi yüksek olabilir.
 • Hem kısa hem uzun vadeli yatırıma uygundur.
 • Riskli bir yatırım aracıdır.
 • Lorem ipsum doler sit amet.

PAYLAŞIM ARAÇLARI