Makro Gündem HABERLERİ

Turizm Sektörü

10 Mart 2017, 08.00, Nihan Ziya Erdem, Melis Öztürk

Turizm sektöründeki gelişmelerin 2016 yılında ekonomik aktivitede önemli etkileri oldu. 2017 yılında turizm gelirlerinde artış beklense de, sektörde tam bir toparlanma olması güç görünüyor.

Hükümetin açıklamalarına göre, dolaylı etkilerle sektörün GSYH’taki payı %12, toplam istihdamdaki payı ise yaklaşık %8 (2 milyon kişi) olduğu hesaplanıyor. Bu nedenle sektörde yaşanan daralmanın 2016 yılı büyümesini yaklaşık 1 puan aşağı çektiği tahmin ediliyor.

Son haftalarda, özellikle Rusya’da, Türkiye ilgisinin artmaya başladığına ilişkin haberler var. Rusya’dan gelen turist sayısının artması, olumlu bir gelişme olsa da, diğer ülkelerden gelen turist sayısının sınırlı kalmaya devam etmesi ve TL’deki değer kaybı, 2017 yılında turizm gelirlerindeki toparlanmayı sınırlayacak faktörler. Bu da enerji ithalatının artmasının beklendiği 2017 yılında cari işlemler açığının genişlemesine neden olabilir. İhracat tarafında ise, AB ekonomisinde büyümenin canlılığını koruması ve çevre ülkelerle ticaret hacmini geliştirici adımların atılması olumlu etki yaratacaktır.

Turizm gelirleri TÜİK ve merkez bankasının cari işlemler açığında kullandığı kapsam açısından farklılık gösteriyor. Bu notumuzdaki turizm gelirleri analizimizde cari işlemler açığı altında verilen seyahat gelirleri baz alındı.    

1) Turist sayısında düşüş hızı yavaşlıyor :     

 • 2016 yılında turizm gelirleri, 2015’e göre yaklaşık %30 (7.9 milyar dolar) azalarak 18.7 milyar dolar oldu.
 • 2017 yılı Ocak ayında turist sayısı yıllık %10 azaldı. Böylece turist sayısındaki düşüş hızı yavaşlasa da devam etti.
 • Avrupa ülkelerinden gelen turist sayısında yıllık %27 ile hızlı düşüş sürdü. Ocak 2016’da yıllık %56 azalan Rusya’dan gelen turist sayısının ise, Ocak 2017’de %81 artış göstermesi olumlu bir gelişme oldu.
 • DHMİ’nin açıkladığı verilere göre, Şubat ayında dış hat yolcu sayısının %7 azalmış olması, Şubat ayında da turist sayısında %10 civarında düşüş olduğuna işaret ediyor. 2017 yılında, özellikle Rusya kaynaklı olarak turizm gelirlerinde bir toparlanma beklense de, Avrupa kaynaklı belirgin bir iyileşme olması zor görünüyor. 

2) Turist başına harcanan gelir TL’nin değer kaybı ile azalıyor:

 • 2016 yılında turist başına ortalama gelir 756 dolar ile 2015 yılına göre %2 azaldı. 2008 yılında 900 dolar civarında olan ortalama gelir, son yıllarda düşüş eğiliminde.
 • Bu gelişmede, TL’nin reel bazda değer kaybı etkili görünüyor. 2017 yılında Türkiye’ye gelen turist sayısında bir düzelme olsa da, TL’deki değer kaybı nedeniyle turist başına harcama tarafı zayıf kalmaya devam edebilir. Bu da turizm gelirlerinde ancak sınırlı bir iyileşmenin gerçekleşebileceğine işaret ediyor.

3) 2017’de turizm gelirlerinde ne kadar iyileşme olur? 

Aşağıda çeşitli varsayımlara göre 2017 yılında turizm gelirlerinin nasıl değişebileceğini gösteriyoruz. Ödemeler dengesi verilerini baz alarak yaptığımız analize göre turist başına harcamanın 2016 yılına göre değişmediği varsayımı ile en olumlu senaryo olan Rusya’dan gelen turist sayısının 2016 yılının iki katına çıkması ve diğer ülkelerden genel turist sayısının %10 artması durumunda turizm gelirleri 2017 yılında 21.7 milyar dolara yükseliyor. Bu da 2016 yılına göre turizm gelirlerinde yaklaşık 3 milyar dolar artışa işaret edecek. (2016 yılında 8 milyar dolar azalış) Turizm gelirlerinde daha hızlı bir artış için turist sayısında daha hızlı bir yükseliş olması ya da turist başına harcamanın 2017 yılında artması gerekiyor.       

4 ) Ocak-Şubat’ta dış ticaret açığındaki genişleme olumsuz: 

 • Geçtiğimiz hafta açıklanan dış ticaret verilerine göre, Ocak-Şubat döneminde dış ticaret açığı önceki yıla göre yaklaşık %13 arttı. 12 aylık toplam cari işlemler açığının Ocak ayında 33.2 milyar dolara Şubat ayında ise 33.5 milyar dolara çıkacağını tahmin ediyoruz. Yıl sonunda ise cari işlemler açığının 35 milyar dolara yükselmesini bekliyoruz.   
 • 2017 yılında turizm gelirlerinin yanı sıra, dış ticaret açığı da cari işlemler açığındaki gelişmeleri etkileyecek. 2017 yılında varil başına ortalama petrol fiyatının 57 dolar olacağı (2016 yılı ortalaması 47 dolar) varsayımı ile toplam enerji ithalatının 2016’ya göre yaklaşık 6.5 milyar dolar artışla 34 milyar dolara yaklaşacağını tahmin ediyoruz. Ancak son dönemde enerji üretiminde yerli kaynaklara yönelme stratejisi ile enerji ithalatındaki artış daha sınırlı kalabilir.
 • 2017 yılında ihracatta AB’deki toparlanmanın katkısının devam etmesi bekleniyor. Öte yandan çevre ülkelerle (Rusya, Irak) olası ticaret artışı ihracatı beklentilerin üzerine taşıyabilir.

İlgili Semboller

----
-
-
-

Haber Etiketleri

SANG

SANDEKS GEN LTD - CHINA

79.9340
79.9246
79.9346
HEMEN AL

Hisse Senedi Nedir?

Anonim ortaklilar tarafindan çıkarılan ve anonim ortakligin sermayesine belirli bir katilma payini temsil eden kıymetli evraklardır.

 • Getirisi yüksek olabilir.
 • Hem kısa hem uzun vadeli yatırıma uygundur.
 • Riskli bir yatırım aracıdır.
 • Lorem ipsum doler sit amet.

PAYLAŞIM ARAÇLARI