Makro Gündem HABERLERİ

TCMB Eylül PPK Beklentisi

12 Eylül 2017, 08.00, Nihan Ziya Erdem, Melis Öztürk

Ağustos ayında toplantısı olmayan Merkez Bankası (MB) Para Politikası Kurulu (PPK), Eylül ayı toplantısını 14 Eylül Perşembe günü yapacak. Piyasa faizlerde bir değişiklik beklemiyor. Biz de önceki iki toplantıda olduğu gibi faiz oranlarının sabit bırakılmasını bekliyoruz.

Enflasyonun bulunduğu yüksek seviyelerin fiyatlama davranışlarına dair yarattığı riskler nedeniyle MB, Haziran ve Temmuz aylarındaki PPK toplantılarında sıkı duruşun korunması gerektiğini belirtti. Temmuz ve Ağustos aylarında enflasyon görünümündeki bozulma ile birlikte MB ağırlıklı ortalama fonlama maliyetini Geç Likidite Penceresi faizine yakın tutmaya devam etti. Bu politika çerçevesinde ortalama fonlama maliyeti Temmuz ve Ağustos aylarında ortalama %11.96 oldu. Ağustos sonunda fonlama maliyeti %12’ye çıktı.

MB’nin bu duruşunun Eylül ayındaki toplantıda da devam edeceğini tahmin ediyoruz.

1) Ağustos ayında manşet enflasyon beklentilerin üzerinde gerçekleşerek yıllık enflasyonu %10.68 seviyesine taşıdı.

2) Enflasyon  görünümü Temmuz ve Ağustos aylarında belirgin kötüleşti. Ağustos ayında çekirdek enflasyon %10.16 ile 2005 sonrası en yüksek seviyesine çıktı.

3) Üretici fiyat enflasyonu yıllık %16.3 ile maliyet baskısının artmaya devam ettiğine işaret etti.

4) 2017 yılında iç talepteki toparlanmanın katkısıyla ekonomik büyüme beklentilerin üzerinde canlandı. Talep tarafından enflasyonu düşürücü yönde bir katkı yok.

5) Uzun vadeli enflasyon beklentileri 12-24 ay sonrası için %8.4 ve %7.9 ile MB’nin 2018 enflasyon tahmini olan %6.4’ün belirgin üzerinde.

MB’nin sıkı para politikası, küresel piyasalarda güçsüzleşen USD eğilimi ve gelişmekte olan ülkelere yönelik risk iştahı ile birlikte TL’nin USD karşısında Ocak ayına göre yaklaşık %8 değer kazanmasını destekledi. MB’nin önümüzdeki dönemde para politikası kararlarında küresel piyasalardaki risk algısı ve enflasyon eğilimi önemli olacak. Son dönemde olduğu gibi Fed faiz artırımına ilişkin beklentilerdeki zayıflamanın sürmesi, risk iştahını desteklemeye devam edebilir. Manşet enflasyonda Aralık 2017 ve 2018 yılı ilk aylarında baz etkisiyle aşağı yönlü eğilim bekleniyor.  Gıda enflasyonunun yanı sıra hükümetin vergi politikası bu eğilimin boyutunu etkileyecek. Enflasyonda düşüş eğilimi netleşmeden enflasyon beklentilerinde bir iyileşme ve MB’nin para politikası duruşunda bir değişim beklemiyoruz.

İlgili Semboller

XU100 ----
-
-
-

Haber Etiketleri

SANG

SANDEKS GEN LTD - CHINA

79.9340
79.9246
79.9346
HEMEN AL

Hisse Senedi Nedir?

Anonim ortaklilar tarafindan çıkarılan ve anonim ortakligin sermayesine belirli bir katilma payini temsil eden kıymetli evraklardır.

  • Getirisi yüksek olabilir.
  • Hem kısa hem uzun vadeli yatırıma uygundur.
  • Riskli bir yatırım aracıdır.
  • Lorem ipsum doler sit amet.

PAYLAŞIM ARAÇLARI