Makro Gündem HABERLERİ

Mart Ayı PPK Beklentisi

14 Mart 2017, 08.00, Nihan Ziya Erdem, Melis Öztürk

Merkez Bankası (MB) PPK toplantısı 2017 yılındaki ikinci toplantısını 16 Mart Perşembe günü yapacak. Fed toplantısının ertesi günü yapılacak olan PPK toplantısında Geç Likidite Penceresi faiz oranının 100 baz puan artırılarak %11’den %12’ye çekilmesini bekliyoruz. MB, 10 Mart Cuma günü BIST üzerinden ON kotasyon açmayarak %9.25 maliyet ile piyasaya verdiği likiditeyi sınırladı. Böylece son 2 günde ortalama fonlama maliyeti %10.81 oldu.

Beklentimizin arkasında yatan ana faktörler:

 • Şubat ayında enflasyonun piyasa beklentinin üzerinde gerçekleşmesi ile Mart ayında enflasyonunun %11 seviyesine yaklaşması ya da üzerine çıkması ihtimali yükseldi. TCMB Beklenti anketine göre Mart ayında enflasyonun  aylık %0.68 gerçekleşmesi bekleniyor. Bu durumda yıllık enflasyon %10.92’ye yükselecek.
 • Enflasyon görünümünün bozulduğu güncel gelişmeler sonrasında MB’nin mevcut faiz koridoru parasal sıkılaştırma için alanı oldukça kısıtlı kaldı. (sadece 20 baz puan)
 • MB ortalama fonlama faizini son günlerde %10.8’ler seviyesine çıkarsa da Mart ayında enflasyonun %11’e yada üzerine çıkması durumunda ex-post reel faizler negatif olacak.
 • 15 Mart’taki (PPK toplantısından bir gün önce) Fed toplantısında ise faizlerin 25 baz puan artırılarak %0.75-%1.0 seviyesine çıkarılması bekleniyor. Fed faiz artırım beklentilerinin öne çekilmesi ile ABD 10 yıllık faizleri 24 Şubat sonrasında yaklaşık 30 baz puan artış ile %2.63’e kadar yükseldi. Mart ayında Fed’in faiz artırımının yanı sıra parasal politika duruşunun daha sıkı olacağına işaret etmesi durumunda  gelişmekte olan ülkelere ilişkin risk algısı olumsuz etkilenebilir. 
 • Finansal piyasalardaki gelişmeler, TL’de oynaklığa neden olabilir. MB, bu gelişmelere tepki verebilmek için faiz koridorunda alan açmak isteyebilir.

Piyasanın ortalama faiz beklentisi oldukça karışık. Reuters anketine göre;

 • Geç Likidite Penceresi faizinin ortalamada 100 baz puan artırılması bekleniyor. 22 katılımcıdan 15’i 100 baz puan artış bekliyor. 3 katılımcı faizlerde değişiklik beklemiyor.
 • Ankete göre gecelik borç verme faizinde ortalama 50 baz puan artış bekleniyor. Ancak detaya bakıldığında 22 katılımcıdan 10’unun faiz artırımı beklemediği; 4 katılımcının 50 baz puan, 4 katılımcının 75 baz puan, 3 katılımcının ise 100 baz puan artış beklediği görülüyor.

 

İlgili Semboller

----
-
-
-

Haber Etiketleri

SANG

SANDEKS GEN LTD - CHINA

79.9340
79.9246
79.9346
HEMEN AL

Hisse Senedi Nedir?

Anonim ortaklilar tarafindan çıkarılan ve anonim ortakligin sermayesine belirli bir katilma payini temsil eden kıymetli evraklardır.

 • Getirisi yüksek olabilir.
 • Hem kısa hem uzun vadeli yatırıma uygundur.
 • Riskli bir yatırım aracıdır.
 • Lorem ipsum doler sit amet.

PAYLAŞIM ARAÇLARI