Makro Gündem HABERLERİ

Piyasa Faizlerde Değişiklik Beklemiyor

14 Haziran 2017, 08.00, Nihan Ziya Erdem, Melis Öztürk

Merkez Bankası (MB) Para Politikası Kurulu 2017 yılındaki dördüncü toplantısını Perşembe günü (15 Haziran) yapacak. Bu ayki PPK toplantısında Geç Likidite Penceresi (GLP) faiz oranının (%12.25) ve diğer faiz oranlarının sabit bırakılmasını bekliyoruz.

MB, 26 Nisan’daki son toplantısında yalnız GLP faizini 50 baz puan yükseltmişti. O tarihten bu yana TCMB ortalama fonlama maliyetini %11.50’den %11.97’ye çekti. Mayıs ayında %11.72 seviyesine sınırlı gerileyen yıllık tüketici enflasyonu da göz önünde bulundurarak. TCMB’nin sıkı para politikası duruşunu koruduğunu görüyoruz. Böylece reel faiz sıfırın üzerinde seyretmeye devam ediyor.

TCMB’nin GLP faizini %12.25’te sabit bırakmasını bekliyoruz.

Beklentimizin arkasında yatan ana faktörler:

  • Yıl genelinde TL’deki değer kaybı kaynaklı olumsuz etkiler zayıflamış görünse de, talep ve beklenti kanalıyla enflasyon görünümündeki riskler canlılığını koruyor. TCMB Beklenti anketine göre Haziran ayında enflasyonun aylık %0.14 gerçekleşmesi bekleniyor. Bu durumda yıllık enflasyon %11.35’e düşecek.
  • Mevcut durumda TCMB BIST gecelik repodan fonlama sağlamayarak kotasyon yolu ile %9.25 maliyetle sağladığı TL fonlama miktarını 10.4 milyar TL’de (TCMB gecelik repo ile) sınırlı tutuyor. Fonlamanın %90’ı %12.25 maliyetli geç likidite penceresinden sağlanıyor. Önümüzdeki aylarda enflasyonunda görülecek olası düşüşlerde TCMB fonlama kompozisyonunu değiştirerek enflasyonun üzerinde bir ortalama fonlama maliyeti yaratabilecek alana sahip. Aşağıda faizlerin sabit kalması durumunda farklı fonlama kompozisyonları ile oluşturulabilecek ortalama fonlama maliyetleri senaryolarını görebilirsiniz.

Foreks ve Bloomberg anketlerine göre de katılımcıların neredeyse tamamı TCMB’den bir faiz değişiklik kararı beklemiyor. Piyasa faizleri dikkate alındığında; önümüzdeki aylarda enflasyondaki düşüşün hızlı olmayacağı beklentisiyle, TCMB’nin fonlama kompozisyonunu değiştirerek sadece ortalama fonlama maliyetini düşürebileceği, ancak yine de sıkı duruşu koruyacağı görüşünün ağırlıklı olduğunu görüyoruz..

 

İlgili Semboller

XU100 ----
-
-
-

Haber Etiketleri

SANG

SANDEKS GEN LTD - CHINA

79.9340
79.9246
79.9346
HEMEN AL

Hisse Senedi Nedir?

Anonim ortaklilar tarafindan çıkarılan ve anonim ortakligin sermayesine belirli bir katilma payini temsil eden kıymetli evraklardır.

  • Getirisi yüksek olabilir.
  • Hem kısa hem uzun vadeli yatırıma uygundur.
  • Riskli bir yatırım aracıdır.
  • Lorem ipsum doler sit amet.

PAYLAŞIM ARAÇLARI