Makro Gündem HABERLERİ

TCMB Aralık PPK

14 Aralık 2017, 08.00, Nihan Ziya Erdem, Hüseyin Akar

TCMB GLP faizini 50 baz puan artırdı

 • Gecelik borç alma faizini %7.25’te sabit tuttu.  (Piyasa beklentisine paralel)
 • Haftalık repo (politika) faizini %8.00’de sabit tuttu. (Piyasa beklentisine paralel)
 • Gecelik borç verme faizini %9.25’te sabit tuttu. (Piyasa beklentisine paralel)
 • Geç likidite penceresi faizini 50 baz puan artırarak %12.75’e yükseltti. Piyasa ortalama beklentisi GLP faizinin 100 baz puan artırılacağı şeklindeydi.
 • 22 Kasım sonrasında %12.25 olan ortalama fonlama maliyeti, MB’nin aynı likidite politikasını uygulaması durumunda yarından itibaren %12.75’e çıkacak.

Merkez Bankası (MB)’nın yayınladığı PPK karar metninde enflasyona ilişkin risklerin artması nedeniyle para politikasının sıkılaştırıldığı ifadesi var.

 • MB, para politikasına ilişkin ifadelerini bir önceki toplantıya göre değiştirmeyerek aynen korudu. MB’nin elindeki bütün araçları kullanmaya devam edeceği ve ihtiyaç duyulması halinde ilave parasal sıkılaştırma yapılabileceği ifadesi notta yer alıyor.
 • Enflasyon görünümünün kötüleştiğine ilişkin ifadeler eklendi. “Enflasyonun bulunduğu yüksek seviyeler ve yakın dönemde yaşanan maliyet gelişmeleri beklentiler ve fiyatlama davranışlarına dair riskleri artırmıştır.”  Öte yandan, önümüzdeki dönemde enflasyon ve para politikalarına ilişkin net bir ifade yer almadı.
 • Metne göre iktisadi faaliyet gücünü koruyor. “İç talepteki iyileşme devam ederken dış talepteki artışın ihracat üzerindeki olumlu etkisi sürmektedir.”

Piyasa beklentisi, artan enflasyon oranları nedeniyle GLP’nin 100 baz puan artırılması yönünde olduğu için kararın piyasalar üzerinde etkisi olumsuz oldu. Bu doğrultuda, karar açıklanmadan önce 3.8240 seviyesinde olan USDTRY, karar sonrasında 3.8910 seviyesine kadar yükseldi (%1.75). İlk tepkinin ardından ise kur 3.88-3.89 bandında seyrediyor.

Mevcut enflasyon görünümü nedeniyle bugünkü kararla para politikasının sıkılaştırılmasına rağmen, yapılan sıkılaştırmanın 2018 yılında enflasyonun MB’nin son Enflasyon Raporu’nda öngördüğü patikada seyretmesi için yeterli olmayacağını düşünüyoruz. Enflasyonun Aralık 2017’de %11.5 seviyesine düşmesini, 2018 yılında ise ortalama olarak %9.2, yılsonunda %8.7 olmasını bekliyoruz. Ancak yıl genelinde TL’nin seyri, petrol fiyatları, enerji maliyetleri, vergi politikası ve gıda fiyatları bu beklentimiz üzerinde belirsizlik yaratacak faktörler. Ayrıca 2017 yılında %7 civarında tahmin edilen GSYH büyümesi, canlı iç talep nedeniyle talep kaynaklı fiyat baskılarının da güçlü olduğuna işaret ediyor.  2018 yılında büyüme hızı normalleşse de mevcut koşulların fiyatlar üzerinde aşağı yönlü baskı yaratması zor olabilir. Tüm bu nedenlerle enflasyon görünümü üzerindeki risklerin kuvvetli olduğunu düşünüyoruz. MB’nin bir sonraki PPK toplantısı 18 Ocak’ta yapılacak.

 

İlgili Semboller

XU100 ----
-
-
-

Haber Etiketleri

SANG

SANDEKS GEN LTD - CHINA

79.9340
79.9246
79.9346
HEMEN AL

Hisse Senedi Nedir?

Anonim ortaklilar tarafindan çıkarılan ve anonim ortakligin sermayesine belirli bir katilma payini temsil eden kıymetli evraklardır.

 • Getirisi yüksek olabilir.
 • Hem kısa hem uzun vadeli yatırıma uygundur.
 • Riskli bir yatırım aracıdır.
 • Lorem ipsum doler sit amet.

PAYLAŞIM ARAÇLARI