Makro Gündem HABERLERİ

İstihdam Verileri

15 Ekim 2018, 08.00, Nihan Ziya Erdem, Hüseyin Akar

İstihdam Verileri - Temmuz 2018 - İşsiz sayısında eğilim artışa işaret ediyor   

Temmuz’da işsizlik oranı önceki yıla kıyasla 0.1 puan artarak %10.8 seviyesinde gerçekleşti. Önceki aya göre de 0.6 puanlık bir bozulma kaydetti. Böylece, Nisan ayından bu yana işsizlik oranındaki yükseliş ile Haziran’ın ardından Temmuz’da da işsizlik oranı çift hanede gerçekleşti. Temmuz aylarında işsizlik oranı, mevsimsel etkiler nedeniyle özellikle de son yıllarda yüksek aylık bazda artış gösteriyor (5 yılık ort.: 0.5 puan). Yine de Temmuz 2018’deki aylık artış, büyümedeki yavaşlamanın etkisiyle mevsim normallerinin bir miktar üzerinde.

Mevsimsel etkilerden arındırılmış işsizlik oranı önceki aya kıyasla 0.1 puan yükselerek son bir yılın en yükseği olacak şekilde %11.0 oldu. Arındırılmış rakamda da ekonomik aktivitedeki soğumaya paralel Mart’tan bu yana bozulma var. Tarım dışı işsizlik oranı aylık 0.2 puan artarak %13.0 ile son bir yılın en yükseğine erişti. İşgücüne katılma oranı ise %53.2 ile tarihi en yüksek seviyesinde kalmaya devam etti.

İstihdam piyasasındaki bozulma eğilimi ekonomik aktivitede belirginleşen yavaşlama ile uyumlu. Öncü göstergeler, 3Ç18’de büyümenin belirgin ivme kaybettiğini gösteriyor ve beklentimiz büyümedeki yavaşlamanın 4Ç18’de de sürmesi. Büyümede ivme kaybı sürdükçe istihdam üzerindeki olumsuz gecikmeli etkiler daha da belirginleşecektir. Bu doğrultuda, mevsimsel etkilerden arındırılmış işsizlik rakamlarında önümüzdeki aylarda da yükseliş sürebilir.

İlgili Semboller

XU100 ----
-
-
-

Haber Etiketleri

SANG

SANDEKS GEN LTD - CHINA

79.9340
79.9246
79.9346
HEMEN AL

Hisse Senedi Nedir?

Anonim ortaklilar tarafindan çıkarılan ve anonim ortakligin sermayesine belirli bir katilma payini temsil eden kıymetli evraklardır.

  • Getirisi yüksek olabilir.
  • Hem kısa hem uzun vadeli yatırıma uygundur.
  • Riskli bir yatırım aracıdır.
  • Lorem ipsum doler sit amet.

PAYLAŞIM ARAÇLARI