Makro Gündem HABERLERİ

Sanayi Üretimi - Ağustos 2018

16 Ekim 2018, 08.00, Nihan Ziya Erdem, Hüseyin Akar

Zayıf iç talep üretimi aşağı çekiyor   

Ağustos ayında sanayi üretimi takvim etkisinden arındırılmış bazda %1.0 olan piyasa beklentisinin üzerinde yıllık %1.7 arttı (Önceki: %5.6). Aylık bazda ise mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sanayi üretimi beklentileri aşsa da -%1.1 geriledi (Beklenti: -%2.4). Piyasa beklentilerinin üzerinde gelen Temmuz verisinin ardından, Ağustos ayında ekonomik aktivitenin hız kaybettiği görülüyor. Öncü göstergeler doğrultusunda, ekonomideki yavaşlamanın önümüzdeki dönemde de sürmesini bekliyoruz.

Arındırılmamış bazda ise sanayi üretimi yıllık %11.0 gibi hayli güçlü bir düşüş kaydetti. Yıllık bazdaki gerileme, Mayıs 2009’dan bu yana en yüksek daralmaya işaret ediyor. Rakamın bu denli yüksek bir daralmaya işaret etmesinin nedeni, Ağustos ayındaki uzun tatil dönemi nedeniyle üretimin erkene çekilmesi. Büyüme verisi için daha net bir gösterge olması açısından, Temmuz-Ağustos döneminde üretimdeki yıllık düşüş 1.6% oldu.

Ekonomik büyüme 1Ç18’den bu yana yavaşlama eğiliminde. Öncü göstergeler, ekonomideki soğumanın TL’deki hızlı değer kaybı, finansal koşullardaki sıkılaşma ve finansal piyasalardaki yüksek oynaklığın getirdiği güven kaybı nedenleriyle 3Ç18’de sürdüğüne işaret ediyor. Temmuz ve Ağustos ayları sanayi üretimi verileri ortalaması daralmaya işaret etti. 2017 yılında Kurban Bayramı tatilinin Eylül ayında olması nedeniyle 2018 yılı Eylül’de önceki yıla göre 2 iş günü fazla var. Bu nedenle, önümüzdeki sanayi üretimi verisinde  takvim etkisi ham veri için destekleyici olacak. Ancak Eylül ayı imalat PMI, kapasite kullanım oranı gibi verilerin Ağustos ayına göre daha zayıf bir aktivite sinyali vermesi nedenleriyle Eylül ayında üretimdeki daralmanın devam ettiğini tahmin ediyoruz. 2018 yılını %3.0 civarı bir büyüme ile kapatabileceğimi düşünüyoruz.    

İlgili Semboller

XU100 ----
-
-
-

Haber Etiketleri

SANG

SANDEKS GEN LTD - CHINA

79.9340
79.9246
79.9346
HEMEN AL

Hisse Senedi Nedir?

Anonim ortaklilar tarafindan çıkarılan ve anonim ortakligin sermayesine belirli bir katilma payini temsil eden kıymetli evraklardır.

  • Getirisi yüksek olabilir.
  • Hem kısa hem uzun vadeli yatırıma uygundur.
  • Riskli bir yatırım aracıdır.
  • Lorem ipsum doler sit amet.

PAYLAŞIM ARAÇLARI