Makro Gündem HABERLERİ

TCMB Ocak PPK

18 Ocak 2018, 08.00, Nihan Ziya Erdem, Hüseyin Akar

Merkez Bankası (MB) politika faizlerinde herhangi bir değişikliğe gitmedi.

 • Gecelik borç alma faizini %7.25’te sabit tuttu.  (Piyasa beklentisine paralel)
 • Haftalık repo (politika) faizini %8.00’de sabit tuttu. (Piyasa beklentisine paralel)
 • Gecelik borç verme faizini %9.25’te sabit tuttu. (Piyasa beklentisine paralel)
 • Geç likidite penceresi faizini %12.75’te sabit tuttu. (Piyasa beklentisine paralel)

MB’nin yayınladığı PPK karar metni enflasyona ilişkin risklere işaret etmeye devam ediyor. Geçici etkilerle enflasyonda olası düşüşlere tepki vermeyeceği sinyali verdi.

 • Para politikası duruşunda yakın dönemde değişiklik olmayacağı sinyali var. MB, para politikasında enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme ve hedeflerle uyum sağlanana kadar para politikasındaki sıkı duruşun kararlılıkla sürdürüleceği ifadesine enflasyondaki iyileşmeye ilişkin olarak “baz etkisi ve geçici faktörlerden bağımsız” ifadesini eklemiş. Bu ilave ile MB’nin önümüzdeki aylarda enflasyonda geçici etkilerle oluşabilecek olumlu bir eğilime karşın para politikasında kısa vadede bir değişime gitmeyeceğine işaret ettiğini düşünüyoruz. Bu da MB’nin enflasyonda kalıcı bir iyileşme olmadan para politikası duruşunda bir değişiklik yapmayacağı beklentimizle uyumlu.
 • Metne göre büyüme eğilimi gücünü koruyor. İç talep büyümeye devam ediyor, dış talebin ihracata olumlu etkisi sürüyor.
 • Enflasyon beklentilerinin yüksek seviyesi fiyatlama davranışlarına ilişkin risk olarak değerlendirilmiş. Önceki metinde yer alan “yakın dönemde yaşanan maliyet gelişmeleri” ifadesi son dönemdeki TL’deki dengelenme eğilimi ile metinden çıkarılmış. Ancak “yüksek enflasyon beklentilerinin” yüksek enflasyonla birlikte fiyatlama davranışları üzerinde risk oluşturmaya devam ettiği ifadesi eklenmiş.

MB’nin kararı genel beklentiler doğrultusunda olduğu için piyasadaki etkisi de sınırlı oldu. Yalnızca karar metnine eklenen ifade ile kısa vadede para politikasında bir değişiklik olmayacağı sinyali TL varlıklara hafif destek oldu. Karar açıklanmadan önce 3.80 seviyesinde olan USDTRY, karar sonrasında 3.79 seviyesine kadar gevşedi (%0.3).

MB’nin baz ve geçici etkilerle enflasyonda gerçekleşebilecek olası düşüşlere para politikası ile tepki vermeyeceği sinyali olumlu. MB’nin bir sonraki toplantısı 7 Mart’ta yapılacağı için bir sonraki PPK toplantısına kadar iki enflasyon verisi (Ocak ve Şubat) açıklanacak. Enflasyonun baz etkileriyle bu iki ayda yıllık bazda düşmesini bekliyoruz. MB’nin de bu duruma yönelik olarak para politikasında kısa vadede bir değişim olmayacağına yönelik olarak öncü bir sinyal verdiğini düşünüyoruz.

Mevcut enflasyon görünümü, maliye ve para politikası duruşu çerçevesinde enflasyonun baz etkileriyle düşüş eğilimine girse de MB’nin orta vadeli hedefleri ve yılsonu beklentisinin (%7) oldukça üzerinde kalacağını düşünüyoruz. Özellikle gıda enflasyonu kaynaklı geçici etkilerle manşet enflasyonda düşüş olsa da enflasyonda kalıcı düşük seviyelerin görülmesi üzerinde belirgin riskler var. Bu kapsamda 2018 yılsonunda enflasyonun %9’lar seviyesinde gerçekleşeceğini ve yakın zamanda MB’nin para politikasında bir değişikliğe gitmeyeceğini düşünüyoruz.

MB 2018 yılı ilk Enflasyon Raporu’nu 30 Ocak’ta açıklayacak. MB’nin enflasyona yönelik beklentilerini revize edeceği bu rapor önemli olacak.

 

 

 

İlgili Semboller

XU100 ----
-
-
-

Haber Etiketleri

SANG

SANDEKS GEN LTD - CHINA

79.9340
79.9246
79.9346
HEMEN AL

Hisse Senedi Nedir?

Anonim ortaklilar tarafindan çıkarılan ve anonim ortakligin sermayesine belirli bir katilma payini temsil eden kıymetli evraklardır.

 • Getirisi yüksek olabilir.
 • Hem kısa hem uzun vadeli yatırıma uygundur.
 • Riskli bir yatırım aracıdır.
 • Lorem ipsum doler sit amet.

PAYLAŞIM ARAÇLARI