Makro Gündem HABERLERİ

TCMB Mart PPK Beklentisi

07 Mart 2018, 08.00, Nihan Ziya Erdem, Hüseyin Akar

TCMB Mart PPK Beklentisi - Faizlerde Değişiklik Beklenmiyor

Merkez Bankası (MB), Para Politikası Kurulu (PPK) Mart ayı toplantısını yarın (7 Mart) gerçekleştirecek. Bizim ve piyasanın beklentisi, faizlerde herhangi bir değişiklik olmayacağı yönünde. Hatırlanacağı üzere, MB Ocak ayı PPK karar metnine enflasyondaki “baz etkisi ve geçici faktörler” kaynaklı iyileşmelere tepki vermeyeceği ifadesini ekleyerek yakın dönemde para politikasında değişikliğe gitmeyeceği sinyalini vermişti. Bu doğrultuda, Aralık toplantısından bu yana %12.75 seviyesinde bulunan marjinal fonlama oranının, enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme kaydedilene kadar bu seviyede tutulmasını bekliyoruz.

Yarınki toplantıda, sıkı para politikası duruşunun süreceği görüşümüzü destekleyen temel sebepler:

  • Ocak ayına kıyasla sınırlı gerilese de Şubat ayında yıllık TÜFE %10.26 ile beklentilerin üzerinde kaldı. Yıllık çekirdek TÜFE de son iki ayı düşüş trendi içinde geçirse dahi bulunduğu seviyeler halen yüksek (%11.94). Ayrıca, Ocak ayındaki %12.1’den Şubat ayında %13.7’ye yükselen ÜFE, maliyet yönlü enflasyonist baskıların sürdüğüne işaret etti. Talep yönlü enflasyonist baskılarda da gerileme gözlenmiyor. Ocak ve Şubat ayına ait öncü göstergeler (dış ticaret verileri, güven endeksleri, PMI verileri), iç talepteki gücün korunduğuna işaret ediyor.
  • Kur tarafında belirgin bir iyileşme gerçekleşmedi. Gelişmiş ülkelerdeki ekonomik görünümün güçlenmesinin de yarattığı etkilerle, 18 Ocak (son PPK toplantısı) - 5 Mart döneminde TL USD karşısında %1.1 ve EUR karşısında %1.8 değer kaybetti. Şubat ayında reel kur da önceki aya göre %0.9 gerileyerek tarihi en düşük ikinci seviyesine çekildi.  
  • Ocak ayı metninde, MB’nin öne çıkan diğer bir görüşü de enflasyon beklentilerindeki yüksek seviyenin fiyatlama davranışları üzerinde risk oluşturduğu şeklindeydi. Ardından açıklanan MB’nin Şubat ayı Beklenti Anketi’nde, 12 ay ve 24 ay sonrası için enflasyon beklentilerinde 2’şer baz puanlık küçük de olsa bozulmalar takip edildi (Beklentiler, sırasıyla %9.26 ve %8.25).

Son aylarda toplantı metinlerindeki ifade değişiklikleri ile de piyasalara mesaj vermeye çalışan MB’nin, Mart ayı PPK metninde ise belirgin bir değişime gitmesini beklemiyoruz. Enflasyon görünümü ve para politikasına ilişkin mesajlar, önceki metinlere benzer şekilde korunacaktır. Yalnızca son dönemdeki küresel gelişmeler nedeniyle finansal piyasalarda görülen oynaklığa yönelik ifadeler eklenebilir. Önümüzdeki dönemde; küresel MB’lerin para politikalarının finansal piyasalar üzerindeki etkileri, jeopolitik gelişmeler, TL’nin seyri ve gıda ile petrol fiyatlarının yönü MB’nin para politikası üzerinde etkili olmayı sürdürecek.

İlgili Semboller

XU100 ----
-
-
-

Haber Etiketleri

SANG

SANDEKS GEN LTD - CHINA

79.9340
79.9246
79.9346
HEMEN AL

Hisse Senedi Nedir?

Anonim ortaklilar tarafindan çıkarılan ve anonim ortakligin sermayesine belirli bir katilma payini temsil eden kıymetli evraklardır.

  • Getirisi yüksek olabilir.
  • Hem kısa hem uzun vadeli yatırıma uygundur.
  • Riskli bir yatırım aracıdır.
  • Lorem ipsum doler sit amet.

PAYLAŞIM ARAÇLARI