Makro Gündem HABERLERİ

Reeskont Kredi Düzenlemesi

20 Şubat 2017, 08.00, Nihan Ziya Erdem, Melis Öztürk

Reeskont kredilerinin TL bazında ödeme imkanı MB rezervini olumsuz etkileyecek

Merkez Bankası (MB) TL’deki oynaklığı azaltmak ve oluşan sağlıksız fiyatlamaların önüne geçmek amacıyla bir süredir çeşitli önlemler açıklıyor. Bu önlemler TL’de oynaklığı azaltıp, yılın ilk haftalarında gördüğümüz hızlı değer kayıplarının önüne geçti. Bu adımların fiyat ve finansal istikrar açısından oldukça önemli etkileri oldu. Ancak bu adımlardan bazıları MB’nin brüt uluslararası rezervinde düşüşlere neden oluyor.

MB’nin brüt rezervini olumsuz etkileyen bazı faktörler söyle:

 • Döviz cinsi yükümlülükler üzerinden alınan zorunlu karşılıklar Ekim 2016’dan bu yana 1 puan düşürülmesi
 • TL’nin değer kaybı ROM ile MB’de tutulması gereken YP miktarının azalması
 • Son yıllarda MB için önemli bir rezerv artışı yaratan reeskont kredilerinin geri ödemesinin YP yerine TL bazında yapılması.

Kurun sabitlenmesiyle reeskont kredilerini TL bazında ödemek avantaj sağlıyor. 

Merkez Bankası ihracat ve döviz kazandırıcı hizmetler reeskont kredi uygulamasına göre;

 • Firmalarca  döviz üzerinden düzenlenmiş senetlerin (azami 240 ya da 360 gün vadeli) aracı bankalarca reeskonta getirilmesi karşılığında MB tarafından reeskont kredisi kullandırılır.
 • Reeskont kredilerinde senette belirtilen döviz tutarının, kredinin kullandırıldığı tarihte ilan edilen kurdan TL karşılığı bankalar aracılığıyla firmalara ödenir.

17 Şubat’ta MB’nin açıkladığı duyuruya göre; 31 Mayıs’a kadar geri ödemesi olan reeskont kredilerinin TL bazında ödenmesi durumunda baz alınacak kur 3 Ocak 2017 tarihli resmi seviye olan 3.53 olacak.

 • MB, 24 Kasım’da yaptığı açıklamada 2016 sonuna kadar söz konusu kredilerde vade uzatma ve o günün kuru ile TL bazında ödeme imkanlarını getirmişti. Son açıklama ile reeskont kredileri için TL ödemenin yanı sıra kurda sabitleme imkanı sağlandı.
 • Aylar bazında tahmini reeskont kredilerinin geri dönüşü dikkate alındığında; Mart-Mayıs döneminde toplam rakam 4.5 milyar dolar, Şubat için 1.2 milyar dolar. Ödenecek borcun TL bazında o günkü kur yerine 2 Ocak kuru ile belirlenecek olması TL/USD seviyesi, 3.53’ün üzerinde olduğu sürece TL bazında ödemeyi avantajlı hale getiriyor.

 

 • Reeskont kredileri 2015 ve 2016 yıllarında döviz rezervine yaklaşık 15 milyar dolar katkı sağladı. Yeni imkan, reeskont kredilerinin TL bazında ödenebileceği Mayıs ayına kadar bu imkanla rezerve katkının azalabileceğine işaret ediyor.
 • Yılbaşından bu yana Hazine’nin gerçekleştirdiği 3.25 milyar dolarlık Eurobond ihracı brüt rezervleri yukarı çekse de bu dönemdeki 2.5 milyar dolarlık dış borç ödemesi bu etkiyi sınırlıyor. Hazine’nin dış borcundaki gelişmelerin yanı sıra bankaların ROM kullanımı ve TL’nin seviyesi brüt rezervleri etkileyen faktörler olacak.

İlgili Semboller

----
-
-
-

Haber Etiketleri

SANG

SANDEKS GEN LTD - CHINA

79.9340
79.9246
79.9346
HEMEN AL

Hisse Senedi Nedir?

Anonim ortaklilar tarafindan çıkarılan ve anonim ortakligin sermayesine belirli bir katilma payini temsil eden kıymetli evraklardır.

 • Getirisi yüksek olabilir.
 • Hem kısa hem uzun vadeli yatırıma uygundur.
 • Riskli bir yatırım aracıdır.
 • Lorem ipsum doler sit amet.

PAYLAŞIM ARAÇLARI