Makro Gündem HABERLERİ

2017 Para ve Kur Politikası - Detaylar

20 Aralık 2016, 08.00, Nihan Ziya Erdem, Emir Talu

TCMB zayıf büyüme vurgusuyla faizleri sabit tuttu.

Piyasa 1-haftalık repo ve gecelik borç verme faizinde 25bp artış bekliyordu.

Koridor: %7.25-%8.50

1-haftalık repo (politika faizi): %8.00

Ortalama Fonlama faizi (19 Aralık): %8.28

Açıklanan metne göre, TCMB kur ve petrol fiyatlarındaki artışın enflasyonu olumsuz etkileyeceğini belirtti. Ancak TCMB toplam talepteki zayıflığın bu etkiyi sınırladığını düşünüyor. Bu nedenle,  TCMB (bu faktörlerin net etkilerinin daha sağlıklı değerlendirilebilmesi açısından) bir süre enflasyon ve büyüme görünümünü takip etmek istiyor.

TL’nin dolara karşı değer kaybı, 2015 sonuna göre yaklaşık %17’ye yükseldi. Enflasyon üzerindeki kur geçişkenliğinin yüksek olması, 2017 yılında enflasyon üzerinde belirgin risk yaratıyor. Bu risk 12 ay sonrası enflasyon beklentilerinin de artarak, %8’e yükselmesine neden oldu. Diğer yandan, 2017 yılında ekonomik aktivitenin zayıf seyri enflasyonist baskıları hafifletebilir. Bu kapsamda, önümüzdeki dönemde, özelikle 2017 yılının birinci çeyreğinde, enflasyonun yükseldiği seviyeler ve büyüme görünümü TCMB’nin kararlarında etkili olacak.

Faizlerin sabit kalması sonrasında fonlama ağırlıklarının da aynı kalması durumunda, ortalama fonlama maliyeti %8.30’lar seviyesinde seyredecek. Ancak, geçtiğimiz hafta TCMB Başkanı Çetinkaya, TBB’de yaptığı sunumda gerekmesi durumunda, 1 haftalık repo ihalesi açılmayabileceğini açıkladı. Bu açıklama, finansal piyasalarda oynaklığın arttığı dönemlerde para politikasının faiz artımı olmadan da sıkılaştırılabileceğini gösteriyor. (Böylece, mevcut faizlerle ortalama fonlama maliyeti  20 baz puana kadar artabilir).           

Açıklanan metinde dikkat çeken noktalar

Piyasalardaki yüksek oynaklık ifadesi metinden çıkarıldı.

4. çeyrekte ekonomideki toparlanmanın “kısmi” olduğu belirtildi

 

İlgili Semboller

----
-
-
-

Haber Etiketleri

SANG

SANDEKS GEN LTD - CHINA

79.9340
79.9246
79.9346
HEMEN AL

Hisse Senedi Nedir?

Anonim ortaklilar tarafindan çıkarılan ve anonim ortakligin sermayesine belirli bir katilma payini temsil eden kıymetli evraklardır.

  • Getirisi yüksek olabilir.
  • Hem kısa hem uzun vadeli yatırıma uygundur.
  • Riskli bir yatırım aracıdır.
  • Lorem ipsum doler sit amet.

PAYLAŞIM ARAÇLARI