Makro Gündem HABERLERİ

Enflasyon Görünümü

24 Mart 2017, 08.00, Nihan Ziya Erdem, Melis Öztürk

Son PPK notunda da TCMB, enflasyonda belirgin bir iyileşme gerçekleşene kadar para politikasında sıkı duruşu koruyacağını belirtti. Bu yönde de adımlarını attı. Analizimize göre, mevcut gelişmeler 2017 yılında enflasyonda sınırlı düşüşler olsa da belirgin bir iyileşme olmasının zor olduğunu gösteriyor. Öte yandan gelişmiş ülkelerde de enflasyonun yükseliyor olması, önümüzdeki dönemde TCMB’nin sıkı duruşunu korumasını gerektirebilir.

TL’nin son yıllarda  Euro ve Dolar sepetine karşı %20’nin üzerinde değer kaybettiği dört dönem var. Bu dönemlerde de yıllık değişimlere göre tepe noktalar Ekim 2011, Ocak 2014, Eylül 2015 ve Ocak 2017 aylarında oldu. 2011 yılındaki değer kaybının etkisiyle manşet enflasyon 5 ay boyunca çift hanede kalırken; en yüksek %11.1 seviyesine çıktı. 2014 yılında ise çekirdek enflasyon %10’un üzerine çıktı. Ancak düşen petrol fiyatlarının etkisiyle manşet enflasyon %10’un altında kalmaya devam etti.

TCMB, 2011 yılındaki yükselişte ortalama fonlamayı en fazla 385 baz puan artırdıktan 5 ay sonra, olumlu finansal piyasa gelişmeleriyle fonlama maliyetini tekrar önceki seviyesine düşürdü. 2014 yılı sürecinde ise toplamda fonlama maliyeti yaklaşık 540 baz puan artırılırken; sonraki 5 aylık süreçte fonlama maliyeti ancak 190 baz puan indirilebildi.

Bu notumuzda son dönemde enflasyon görünümündeki bozulmanın nedenlerini ve TCMB’nin sıkı duruşu korumasını destekleyen bazı faktörleri bir araya getirdik. 

1) TL’deki son değer kaybı, önceki dönemlere göre daha belirgin

2) Emtia fiyatları yükseliş eğiliminde

3) Yıllık üretici fiyat artışı önceki yılların üzerinde

4) Gıda enflasyonu manşet enflasyon için olumsuz baz etkisi yaratıyor

5) Uzun vadeli enflasyon beklentileri rekor yüksek seviyelere çıktı

6) Enflasyonu sınırlayan faktör çıktı açığı; ancak o da kapanma eğiliminde

7) Gelişmiş ülkelerde enflasyon yükseliyor

8) Gelişmiş ülkelerde para politikasında yavaş da olsa normalleşme adımları atılıyor

TCMB’nin bulguları gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler arasındaki faiz farkının tahvil piyasası akımları üzerinde en etkili faktör olduğunu gösteriyor. Bu tespit, gelişmiş ülkelerde faiz artırım eğiliminin, GOÜ’lerde de etkileri  olabileceğine işaret ediyor.  Aşağıda görüleceği üzere, TCMB’nin son adımlarına rağmen ex-post reel faiz oranı diğer GOÜ reel faizlerine göre düşük.

Tüm bu nedenlerle mevcut enflasyon görünümü altında, 2017 yılında enflasyonda sınırlı düşüşler olsa da  belirgin bir iyileşmenin zor olduğunu düşünüyoruz. Bu nedenle TCMB’nin sıkı para politikası duruşunu  korumasını bekliyoruz. TCMB’nin sıkı duruşunun değişmesinin, ancak enflasyon görünümünde şuan gündemde olmayan aşağı yönlü bir etkinin gerçekleşmesiyle mümkün olabileceğini düşünüyoruz 

İlgili Semboller

----
-
-
-

Haber Etiketleri

SANG

SANDEKS GEN LTD - CHINA

79.9340
79.9246
79.9346
HEMEN AL

Hisse Senedi Nedir?

Anonim ortaklilar tarafindan çıkarılan ve anonim ortakligin sermayesine belirli bir katilma payini temsil eden kıymetli evraklardır.

  • Getirisi yüksek olabilir.
  • Hem kısa hem uzun vadeli yatırıma uygundur.
  • Riskli bir yatırım aracıdır.
  • Lorem ipsum doler sit amet.

PAYLAŞIM ARAÇLARI