Makro Gündem HABERLERİ

Piyasa Faizlerde Değişiklik Beklemiyor

24 Ekim 2017, 08.00, Nihan Ziya Erdem, Melis Öztürk

Merkez Bankası (MB) Para Politikası Kurulu (PPK) Ekim ayı toplantısını 26 Ekim Perşembe günü yapacak. Piyasa faizlerde bir değişiklik beklemiyor. Biz de önceki üç toplantıda olduğu gibi bu ayki toplantıda da Geç Likidite Penceresi (GLP) faiz oranının (%12.25) ve diğer faiz oranlarının sabit bırakılmasını bekliyoruz.

Enflasyonun bulunduğu yüksek seviyelerin fiyatlama davranışlarına dair yarattığı riskler nedeniyle MB, Haziran, Temmuz ve Eylül aylarındaki PPK toplantılarında faiz oranlarını değiştirmese de sıkı duruşun korunması gerektiğini belirtmişti. Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarında enflasyon görünümündeki bozulma ile birlikte MB ağırlıklı ortalama fonlama maliyetini Geç Likidite Penceresi faizine yakın tutmaya devam etti. Bu politika çerçevesinde ortalama fonlama maliyeti Mayıs ayı başından bu yana ortalama %11.96 seviyesinde oluşmaya devam ediyor. 

MB’nin bu duruşunun Ekim ayındaki toplantıda da devam edeceğini düşünüyoruz.

1) Eylül ayında manşet enflasyon beklentilere paralel gelse de yıllık enflasyonu %11.20 seviyesine yükseldi.

2) Enflasyon  görünümü son üç aydır belirgin kötüleşti. Özellikle çekirdek enflasyonun %10.98 ile 2004 Şubat sonrası en yüksek seviyesine çıkması görünüm açısından olumsuz.

3) Üretici fiyat enflasyonu yıllık %16.3 ile maliyet baskısının artmaya devam ettiğine işaret etti.

4) 2017 yılında iç talepteki toparlanmanın katkısıyla ekonomik büyüme beklentilerin üzerinde canlandı. Talep tarafında enflasyonu düşürücü yönde bir katkı yok.

5) Uzun vadeli enflasyon beklentileri 12-24 ay sonrası için %8.5 ve %8.0 ile MB’nin 2018 enflasyon tahmini olan %6.4’ün belirgin üzerinde 

MB’nin önümüzdeki dönemde para politikası kararlarında küresel piyasalardaki risk algısı ve enflasyon eğilimi önemli olacak. Son dönemde küresel piyasalardaki gelişmelere paralel TL’deki değer kaybı ile birlikte enflasyonda görülen katılık MB’nin sıkı para politikasına devam edeceği görüşümüzü güçlendiriyor. Enflasyonda düşüş eğilimi netleşmeden enflasyon beklentilerinde bir iyileşme ve MB’nin para politikası duruşunda bir değişim beklemiyoruz. Ayrıca yıl sonuna doğru gelişmekte olan ülkelere ilişkin risk iştahının seyri, siyasi ve jeopolitik riskler de izlenmesi gereken diğer önemli faktörler.  1 Kasım’da yayımlanacak yılın son Enflasyon Raporu’nda MB, 2017 ve 2018 yılı enflasyon beklentilerini Orta Vadeli Program’a paralel yükseltebilir.

İlgili Semboller

XU100 ----
-
-
-

Haber Etiketleri

SANG

SANDEKS GEN LTD - CHINA

79.9340
79.9246
79.9346
HEMEN AL

Hisse Senedi Nedir?

Anonim ortaklilar tarafindan çıkarılan ve anonim ortakligin sermayesine belirli bir katilma payini temsil eden kıymetli evraklardır.

  • Getirisi yüksek olabilir.
  • Hem kısa hem uzun vadeli yatırıma uygundur.
  • Riskli bir yatırım aracıdır.
  • Lorem ipsum doler sit amet.

PAYLAŞIM ARAÇLARI