Makro Gündem HABERLERİ

TCMB Nisan PPK Beklentisi

25 Nisan 2017, 08.00, Nihan Ziya Erdem, Melis Öztürk

Merkez Bankası (MB) PPK toplantısı 2017 yılındaki üçüncü toplantısını yarın (26 Nisan) yapacak. Bu ayki PPK toplantısında Geç Likidite Penceresi (GLP) faiz oranının 50 baz puan artırılarak %11.75’ten %12.25e çekilmesini bekliyoruz.

MB, 16 Mart’taki son toplantısında yalnız GLP faizini 75 baz puan yükseltmişti. O tarihten bu yana TCMB ortalama fonlama maliyetini de %10.80’den %11.50’ye çekti. Nisan ayında 11.29’a yükselen yıllık tüketici enflasyonu da göz önünde bulundurarak TCMB’nin sıkı para politikası duruşunu koruduğunu görüyoruz. Böylece faiz sıfırın üzerinde seyrediyor. TCMB Başkanı Çetinkaya dün yaptığı konuşmada da enflasyonda belirgin bir iyileşme görülene kadar sıkı para politikasını koruyacaklarını yineledi.

TCMB’nin GLP faizini 50 baz puan daha yukarı (%12.25’e) çekmesini bekliyoruz.

Beklentimizin arkasında yatan ana faktörler:

  • Nisan ve Mayıs aylarında yıllık enflasyonunun %12’ye yakın seviyelerde olacağı görüşündeyiz. TCMB Beklenti anketine göre Nisan ayında enflasyonun aylık %0.95 gerçekleşmesi bekleniyor. Bu durumda yıllık enflasyon %11.48’e yükselecek. Enflasyonun yükselişi sürdürmesi durumunda MB’nin mevcut faiz seviyeleri ile yapabileceği parasal sıkılaştırma için alanı oldukça kısıtlı (sadece 25 baz puan).
  • Mevcut durumda ortalama fonlama maliyeti en fazla %11.75 seviyesinde oluşabilir. Enflasyonun bu seviyenin üzerine çıkması durumunda ex-post reel faizi negatif olacak.
  • Son günlerde hem yerel hem global tarafta bazı siyasi risklerin azalması TL’ye destek veriyor. Ancak bir sonraki PPK toplantısının 15 Haziran’da olacağını düşündüğümüzde, TCMB finansal piyasalardaki olası oynaklıklara karşı daha esnek olabilmeyi tercih edebilir.

    Foreks ve Bloomberg anketlerine göre katılımcıların büyük çoğunluğu faizlerin sabit kalmasını bekliyor. Faiz artırımı bekleyenler ise sadece GLP’de bir faiz artırımı olabileceğini düşünüyor. Anket katılımcılarının tamamı gecelik borç verme faizinin ve haftalık repo faizinin sırasıyla %9.25 ve %8.00 seviyesinde sabit kalacağı beklentisinde.

 

İlgili Semboller

----
-
-
-

Haber Etiketleri

SANG

SANDEKS GEN LTD - CHINA

79.9340
79.9246
79.9346
HEMEN AL

Hisse Senedi Nedir?

Anonim ortaklilar tarafindan çıkarılan ve anonim ortakligin sermayesine belirli bir katilma payini temsil eden kıymetli evraklardır.

  • Getirisi yüksek olabilir.
  • Hem kısa hem uzun vadeli yatırıma uygundur.
  • Riskli bir yatırım aracıdır.
  • Lorem ipsum doler sit amet.

PAYLAŞIM ARAÇLARI