Makro Gündem HABERLERİ

TCMB Mart PPK

30 Nisan 2018, 08.00, Nihan Ziya Erdem, Hüseyin Akar

TCMB Enflasyon Raporu 2018-II: Yakın zamanda nihai olarak sadeleştirme adımı atılabilir   

TCMB Enflasyon Raporu’nda enflasyon tahminini 2018 yılı için yukarı yönlü sınırlı revize ederken (%7.9’dan %8.4’e) 2019 enflasyon tahminini (%6.5) değiştirmedi. TCMB Başkanı Murat Çetinkaya, konuşmasında enflasyonda yukarı yönlü risklere dikkat çekerken; önceliğin para politikası etkinliğinin artırılması olduğunu; para politikası araçlarının enflasyonu düşürmek amacıyla kararlı bir şekilde kullanılacağını söyledi. Sadeleşmenin büyük ölçüde tek faizden fonlama ile sağlandığını belirten Çetinkaya, teknik anlamda da nihai sadeleştirmenin yakın zamanda yapılabileceğini söyledi.   

Yorum: TCMB olumlu varsayımlarla enflasyon beklentilerini önceki enflasyon raporlarında olduğu gibi piyasa tahminlerinin oldukça altında açıklamaya devam etti. TCMB’nin enflasyon beklentileri düşük olsa da yukarı yönlü risklerin altının özellikle çizilmesi, para politikasında enflasyonu düşürme amaçlı olarak kararlı duruşun korunacağına ve yakın zamanda nihai sadeleştirmenin yapılacağına ilişkin açıklamaları olumlu buluyoruz. Küresel, politik ve jeopolitik gelişmelerin TL’nin seviyesinde etkili olacağı 2018 yılında para politikası adımlarında enflasyon görünümü ve finansal piyasalardaki gelişmelerin etkili olacağını tahmin ediyoruz. 2018 yılında enflasyonun çift hanelerde kalmaya devam edeceğini; yılsonunda %10.5 olacağını tahmin ediyoruz.            

2018 yılına dair enflasyon tahmini yukarı revize edildi

 • TCMB 2018 yılı enflasyon tahminini 0.5 puan artırarak %7.9’dan %8.4’e yükseltti. 2019 yılı enflasyon tahminini ise para politikasında sıkı duruşun süreceği varsayımı altında %6.5 seviyesinde tuttu. Enflasyonun orta vadede %5.0 düzeyinde istikrar kazanması bekleniyor.
 • Merkez Bankası’nın 2018 yılı için %7.0 gıda enflasyonu öngörüsü korundu.
 • Petrol fiyat beklentisi yukarı yönlü güncellendi. 2018 yılı tahmini 66 USD’den 68 USD’ye yükseltildi (varil başına).
 • TCMB’nin 2018 yılı enflasyon tahminini 0.5 puan yukarı güncellenmesine olan katkılar:

TL cinsinden ithalat fiyatı varsayımlarındaki yukarı yönlü güncelleme +0.4 puan

Çıktı açığındaki yukarı yönlü güncelleme  +0.1 puan  

Teknik olarak nihai sadeleştirme son PPK toplantısında gündeme geldi    

 • 2017 yılında yoğun teşvik ve desteklerle para politikasının etkinliği azaldı. Bu desteklerin ekonomi üzerinde etkinliğinin azalması ile iktisadi faaliyetin kademeli olarak potansiyele yakınsayacağı tahmin ediliyor.
 • Gıda Komitesi konjonktürel adımların yanı sıra yapısal tedbirlerle ilgili de önemli çalışmalar yapıyor. 
 • TCMB para politikasında sadeleştirme ile para politikasının öngörülebilirliğini kastediyor. Öngörülebilirliğin tek faizden fonlama ile önemli ölçüde sağlandığı düşünülse de temel hedef sadeleştirmede nihai adımın atılması. Son PPK toplantısında teknik bazda sadeleştirme gündeme geldi. Yakın zamanda bu adım atılacak.
 • Sıkı para politikası, kredi ve iktisadi eğilimde ılımlaşma ile 2018 yılında enflasyonun TCMB tahminine ulaşacağı öngörülüyor. PPK toplantılarında fiyatlama davranışları dikkate alınarak kararlar alınıyor. Önümüzdeki dönemde enflasyon görünümü dikkate alınarak gerekirse ilave adımlar atılabilir.
 • Maliye ve para politikası uyumu çok önemli. 2018 yılında da bu uyum devam edecek. Kalıcı bir koordinasyon ve yönetilebilir fiyatlarda endeksleme mekanizmasının değiştirilmesi orta-uzun vadede enflasyon görünümünü olumlu etkileyecektir. Son günlerde basında gündeme gelen olası ÖTV indirimleri ile ilgili olarak TCMB Başkanı Çetinkaya bu adımların maliye politikasının alanı olduğunu söyledi. Başkan Çetinkaya buradaki adımların dezenflasyonist sürece katkı sağlayıcı yönde olmasının beklendiğini belirtti. 
 • Para politikası adımları enflasyon görünümünde temel belirleyicidir. Diğer politikalar ancak destekleyici olarak bu sürece destek verebilir.

Altın rezervlerindeki yükseliş eğilimi diğer merkez bankalarına paralel

 • Altın rezervlerinde son dönemde görülen yükseliş, finansal piyasalardaki yüksek oynaklığa ve altının diğer finansal araçlarla korelasyonunun düşük olmasına bağlandı. Ayrıca, bu eğilimin diğer merkez bankalarına paralel olduğu da paylaşıldı.  
 • Altın ithalatının 2017 yılında yüksek seyrettiğini vurgulayan Çetinkaya, altın dahil net ihracatın büyümeye katkısının 0.1 puan olduğunu; altın hariç olarak bakıldığında ise katkının 1.3 puana çıktığını söyledi.

 

TCMB 2018-II Enflasyon Raporuna bu linkten ulaşabilirsiniz.

TCMB 2018-II Enflasyon Raporuna ilişkin Başkan Çetinkaya’nın yaptığı sunuma  bu linkten ulaşabilirsiniz.

Son para politikası notumuza buradan ulaşabilirsiniz.

 

 

İlgili Semboller

XU100 ----
-
-
-

Haber Etiketleri

SANG

SANDEKS GEN LTD - CHINA

79.9340
79.9246
79.9346
HEMEN AL

Hisse Senedi Nedir?

Anonim ortaklilar tarafindan çıkarılan ve anonim ortakligin sermayesine belirli bir katilma payini temsil eden kıymetli evraklardır.

 • Getirisi yüksek olabilir.
 • Hem kısa hem uzun vadeli yatırıma uygundur.
 • Riskli bir yatırım aracıdır.
 • Lorem ipsum doler sit amet.

PAYLAŞIM ARAÇLARI