Makro Gündem HABERLERİ

Enflasyon Beklentisi

30 Kasım 2018, 08.00, Nihan Ziya Erdem, Hüseyin Akar

Kasım Ayı TÜİK Enflasyon Beklentisi

 

  • TÜİK, Kasım ayı enflasyon verisini 3 Aralık Pazartesi günü açıklayacak. Reuters anketine göre, Kasım ayı için aylık beklenti -%0.75. Garanti’nin aylık beklentisi %0.10 ile piyasa beklentisinin üzerinde. Garanti beklentisinin gerçekleşmesi halinde, yıllık enflasyon %25.2’den %23.5’e gerileyecek.
  • Ekim ayında, TÜFE aylık bazda %2.7 ile piyasa beklentilerinin hafif üzerinde gerçekleşti. Böylece, yıllık TÜFE rakamı %24.5’ten %25.2’ye sınırlı yükseldi. Hem enerji maliyetindeki artış hem de önceki aylardan gelen kur etkileri, yıllık rakamın yükselmeye devam etmesinin ana nedenleri. Diğer yandan, “Enflasyonla Topyekün Mücadele” programı kapsamında yapılan indirimler enflasyonist baskıların güç kaybetmesinde etkili oldu. Yıllık ÜFE rakamı da sekiz ay sonra ilk defa düşüş kaydetti (%46.1’den %45’e). 

 

  • “Enflasyonla Topyekün Mücadele” programına bağlı olarak yapılan indirimlerin yanı sıra Kasım ayı başında devreye giren KDV ve ÖTV indirimlerinin yıllık enflasyonu düşürücü etki yapmasını bekliyoruz. Vergi indirimlerinin fiyatlara tamamen yansıması durumunda enflasyonun bu etki ile yaklaşık 1 puan düşeceğini hesaplıyoruz. Bu doğrultuda, yıllık çekirdek enflasyonun da %24.3’ten %23.3’e ineceğini düşünüyoruz.
  • Kasım aylarında gıda fiyatları belirgin bir trend göstermiyor (son 5 yıllık ort.:%0.3). Bu yıl için gıda fiyatlarının aylık bazda değişim göstermeyerek yıllık gıda enflasyonunu %30.1’den %27 civarına çekeceğini hesaplıyoruz. Enflasyonla mücadele kapsamında, Türk-İş verisinin de işaret ettiği üzere marketlerde satılan birçok gıda ürününün fiyatında indirim vardı. Diğer yandan, hükümet yetkilerinin dikkat çektiği şekilde patates-kuru soğan gibi belli ürünlerde ise artışlar vardı.

 

  • Kasım ayında Brent petrol fiyatında %20 ve sepet kurda (0.5USD+0.5EUR) %8 civarında düşüş var. Önceki dönemde maliyetli kaynaklı baskılar ile enflasyon görünümünü bozan bu kalemlerde gerileme kalıcı olursa enflasyon görünümü olumlu etkilenir. Bahsettiğimiz bu ayki gerilemelerin etkisiyle, ÜFE tarafında da düşüş kaydedilmesini bekliyoruz.

İlgili Semboller

XU100 ----
-
-
-

Haber Etiketleri

SANG

SANDEKS GEN LTD - CHINA

79.9340
79.9246
79.9346
HEMEN AL

Hisse Senedi Nedir?

Anonim ortaklilar tarafindan çıkarılan ve anonim ortakligin sermayesine belirli bir katilma payini temsil eden kıymetli evraklardır.

  • Getirisi yüksek olabilir.
  • Hem kısa hem uzun vadeli yatırıma uygundur.
  • Riskli bir yatırım aracıdır.
  • Lorem ipsum doler sit amet.

PAYLAŞIM ARAÇLARI