Makro Gündem HABERLERİ

Sanayi Üretimi - Ağustos 2018

31 Ekim 2018, 08.00, Nihan Ziya Erdem, Hüseyin Akar

TCMB Enflasyon Raporu 2018-IV: Enflasyon tahminleri beklentiye paralel yukarı yönlü revize edildi

TCMB Enflasyon Raporu’nda 2018 ve 2019 yılları için enflasyon tahminlerini beklentilere paralel yukarı yönlü revize etti. 2018 yıl sonu enflasyon tahmini Yeni Ekonomi Programı’nda (YEP) belirlenen %20.8’in de üzerinde %23.5’e yükseltildi. Bu revizyonda Eylül ayında enflasyonun beklentilerin belirgin üzerinde, %24.5’e yükselmesinin etkili olduğunu düşünüyoruz. 2019 yıl sonu enflasyon beklentisi, YEP’e oldukça yakın %15.2’ye revize edildi. Önceki dönemde enflasyonun hedeften belirgin sapması ve fiyatlama davranışındaki bozulma nedenleriyle tahminlerin temkinli bir yaklaşımla belirlendiği kaydedildi.

Enflasyonun yakın zamanda izleyeceği patikaya ilişkin herhangi bir yönlendirme yapmayan TCMB Başkanı Çetinkaya, para politikasının orta vadeli eğilimlere göre belirlendiğini kaydetti. Enfasyon Raporu’nda yeralan beklenen enflasyon trendi grafiği, enflasyonun 2019 ilk yarısında 2018 yıl sonu seviyesinin üstüne çıkabileceğine işaret ediyor. Enflasyonda her iki yönde riskler olduğunu belirten Başkan Çetinkaya, önümüzdeki dönemde politika koordinasyonunun ve bu koordinasyonun makro denge ve dezenflasyon sürecine katkı sağlamasının öneminin altını çizdi. İktisadi faaliyette yavaşlamanın 3Ç18’de belirginleştiği ve bu sürecin enflasyonu düşürme sürecine destek vereceği belirtildi. Ayrıca sıkı para politikası duruşunun uzun süre korunacağı vurgulandı.

TCMB’nin mevcut enflasyon beklentileri 2018 yılı beklentimize (%23.5) paralel olurken; 2019 yılı tahminimizin (%17.0) altında %15.2 olarak açıklandı. Enflasyonun kısa vadede seyrine ilişkin belirsizliğin yüksek olması olumsuz. Öte yandan sıkı para politikasının uzun süre devam edeceği, politikanın orta ve uzun vadeli dinamiklere göre belirlendiği ve gerektiği taktirde daha da sıkılaştırmaya gidilebileceği mesajları tekrarlandı. Bu da enflasyonda düşüş beklediğimiz 2019 son çeyreğine kadar para politikası duruşunun sıkı tutulacağı beklentimiz ile uyumlu. Önümüzdeki dönemde kamu maliyesi duruşunun dezenflasyonist süreci desteklemesi kiritik önemde olacak.           

 

İlgili Semboller

XU100 ----
-
-
-

Haber Etiketleri

SANG

SANDEKS GEN LTD - CHINA

79.9340
79.9246
79.9346
HEMEN AL

Hisse Senedi Nedir?

Anonim ortaklilar tarafindan çıkarılan ve anonim ortakligin sermayesine belirli bir katilma payini temsil eden kıymetli evraklardır.

  • Getirisi yüksek olabilir.
  • Hem kısa hem uzun vadeli yatırıma uygundur.
  • Riskli bir yatırım aracıdır.
  • Lorem ipsum doler sit amet.

PAYLAŞIM ARAÇLARI