Makro Gündem HABERLERİ

PPK Beklentimiz

21 Eylül 2016, 08.00, Emir Talu

Yarın Merkez Bankası’ndan 25 baz puanlık indirim bekleniyor.

Merkez Bankası yarın 14:00’da PPK toplantı sonucunu açıklayacak.  Biz de piyasaya paralel faiz koridoru üst bandında 25 baz puanlık indirimin devam etmesini bekliyoruz.

Merkez Bankası Mart ayından bu yana yaptığı kesintisiz faiz indirimleriyle toplamda gecelik borç verme faizini 225 baz puan düşürdü. Bu indirimlerin fonlama maliyeti üzerindeki etkisi yaklaşık 115 baz puan oldu. 20 Eylül itibarıyla fonlama maliyeti %7.88 seviyesine indi.

Merkez Bankası geçtiğimiz aylarda TL zorunlu karşılıklarda yaptığı 100 baz puanlık düşüşün de katkısıyla bankalar üzerindeki TL maliyetini azaltmaya çalışıyor. Mart ayından Eylül başına kadar olan dönemde tüketici kredi faizlerinde yaklaşık 110, ticari kredi faizlerinde ise yaklaşık 180  baz puanlık düşüş gerçekleşti. Aynı dönemde mevduat faizlerindeki düşüş ise 100 baz puanla kredi faizlerindeki düşüşün altında kaldı. Önümüzdeki dönemde kredi faizlerinin seyrinde Merkez Bankası faiz kararlarının yanı sıra mevduat faizlerinin eğilimi önemli olacak.                       

Merkez Bankası’nın önceki iki ayda olduğu gibi Eylül ayında da 25 baz puanlık indirime devam etmesi beklememizin ardında çeşitli faktörler etkili.

 • Küresel piyasalarda görünüm karışık olsa da mevcut merkez bankaları politikalarının devam ettirilmesiyle faiz oranlarının düşük seviyelerde kalmaya devam edeceği beklentisi       
 • Ağustos ayında enflasyonun beklentilerin altında kalarak %8.8’den %8.0’a düşmesi
 • 2. Çeyrek büyüme, Temmuz ayı sanayi üretim verilerinin beklentilerin altında kalarak büyümede hız kaybına işaret etmesi
 • Kredi büyüme hızının ticari krediler grubunda tüketici kredilerinin üzerinde kalsa da Merkez Bankası’nın işaret ettiği seviyelerin altında seyrediyor olması  
 • Merkez Bankası’nın faiz indirimi yoluyla sadeleştirme politikasını kısa vadede bitirme isteği  

Yukarıda özetlenen bu faktörler TCMB’nin faiz indirim politikasını devam ettirmesini desteklese de önümüzdeki dönem için riskler de mevcut. 

 • Her ne kadar piyasa tarafında bugün Fed’in faiz artırım ihtimali %20 ile düşük olsa da beklentilerin aksine Fed’in faiz artırım kararı alması küresel piyasalardaki görünümü değiştirerek gelişmekte olan piyasalardan sermaye çıkışlarına neden olabilir. Fed bugünkü toplantısında faiz artırımına gitmese de ekonomik tahminlerindeki değişiklikler ya da başkan Yellen’ın sözlü yönlendirmesiyle Aralık ayı faiz artırım olasılığına ilişkin daha net ifadeler kullanabilir. Bu da küresel piyasalardaki risk iştahını olumsuz etkileyerek oynaklığı artırabilir.       
 • Türkiye özelinde Moody’s’in önümüzdeki haftalarda açıklanması beklenen kredi derecelendirme notuna ilişkin kararı piyasalar açısından önemli bir belirsizlik yaratıyor. Kararın kredi notunu düşürme yönünde olması durumunda Türkiye yatırım yapılabilir ülke konumundan çıkacak. Bu da Türkiye özelinde sermaye çıkışlarına ve risk primlerinde yükselişe neden olabilir.     
 • Ağustos ayında enflasyondaki düşüşte özellikle gıda enflasyonu etkili oldu. Gıda enflasyonu Ağustos itibarıyla %5.9 ile son yılların en düşük seviyesine inse de çekirdek enflasyon %8.4 ile hala hedeflenen seviyelerin oldukça üzerinde. Son dönemde ekonomik aktivite yavaşlasa da 2016’daki yüksek gelir artışı, enflasyonda katılığın güçlü olduğuna dair göstergeler ve uzun vadeli enflasyon beklentilerinin 12 ayda %7.6 ve 24 ayda %7.1 ile TCMB beklentisinin belirgin üzerinde olması, enflasyonun istikrarlı bir şekilde düşük seyretmesi önünde engel.      

Bahsedilen risklerin gerçekleşmemesi durumunda Merkez Bankası’nın sadeleştirme ve simetrik faiz koridoruna ulaşma hedefi çerçevesinde adım atmasını bekliyoruz.  Merkez Bankası faiz koridorunu orta noktası %7.5 olmak üzere %8-7 aralığına getirerek, sadeleştirme politikasını sonlandırabilir.

 

İlgili Semboller

----
-
-
-

Haber Etiketleri

SANG

SANDEKS GEN LTD - CHINA

79.9340
79.9246
79.9346
HEMEN AL

Hisse Senedi Nedir?

Anonim ortaklilar tarafindan çıkarılan ve anonim ortakligin sermayesine belirli bir katilma payini temsil eden kıymetli evraklardır.

 • Getirisi yüksek olabilir.
 • Hem kısa hem uzun vadeli yatırıma uygundur.
 • Riskli bir yatırım aracıdır.
 • Lorem ipsum doler sit amet.

PAYLAŞIM ARAÇLARI