Finansal Terimler

Özel Kapsamlı TÜFE

TUİK, 9 adet alternatif özel kapsamlı TÜFE hesaplar. Bunlar;

 1. A Endeksi: Mevsimler ürünler hariç TÜFE
 2. B Endeksi: İşlenmemiş gıda ürünleri hariç TÜFE
 3. C Endeksi: Enerji hariç TÜFE
 4. D Enseksi: İşlenmemiş gıda ürünleri ve enerji hariç TÜFE (B ve C endeksleri hariç TÜFE)
 5. E Endeksi: Enerji, alkollü içkiler ve tütün ürünleri hariç TÜFE (C endeksi ile alkollü içkiler ve tütün ürünleri hariç TÜFE)
 6. F Endeksi: Enerji, alkollü içkiler, tütün ürünleri ve fiyatları yönetilen / yönlendirilen diğer ürünler ve dolaylı vergiler hariç TÜFE (E Endeksi ile tütün ürünleri ve fiyatları yönetilen / yönlendirilen diğer ürünler ve dolaylı vergiler hariç TÜFE)
 7. G Endeksi: Enerji, alkollü içkiler, tütün ürünleri ve fiyatları yönetilen / yönlendirilen diğer ürünler , dolaylı vergiler ve İşlenmemiş gıda ürünleri hariç TÜFE (F ve B endeksleri hariç TÜFE)
 8. H Endeksi: İşlenmemiş gıda ürünleri, enerji, alkollü içkiler, tütün ürünleri ve altın hariç TÜFE (D ve alkollü içkiler, tütün ürünleri ve altın hariç TÜFE)
 9. I Endeksi: Enerji, gıda, alkolsüz içecekler, alkollü içkiler, tütün ürünleri ve altın hariç TÜFE (C endeksi ile gıda, alkolsüz içecekler, alkollü içkiler, tütün ürünleri ve altın hariç TÜFE)

TCMB’nin enflasyonun genel eğilimi analiz etmek amacıyla yakından takip ettikleri H ve I endeksleridir. Bu endeksteki değişimler TCMB’nin nasıl bir para politikası uygulayacağını etkileme gücüne sahiptir.

Ders Etiketleri

Deflasyon Nedir?

Deflasyon, genel olarak piyasada fiyatların belirli bir zaman aralığında sürekli düşüş göstermesi durumudur.

 • Deflasyon, ücretleri düşürür.
 • Deflasyon, tüketimi kısar.
 • Deflasyonda, alıcılar karlı çıkar, borçlular zararlı çıkar.
 • Deflasyon, enflasyon yaratır.