Mobil HABERLERİ

Bankacılığın Görünmez Servislere Dönüşümü!

01 Mart 2015, 09.00, Deniz Güven

Ekosistem

Ekosistemin sözlük anlamına baktığımızda, belirli bir kısımda bulunan canlılar ve çevrelerini saran ortamların karşılıklı ilişkileri ile meydana gelen ve süreklilik arz eden sistemlere verilen isim olduğunu görürüz. Bu genel tanımı iş dünyasına indirdiğimizde, bir iş modelinin etrafında iş yaptığı tüm partiler, çözüm ortakları, altyapı sağlayıcıları ve hatta zaman zaman müşterileri ile yarattığı sürdürülebilir faydaların tamamı diyebiliriz. Birçoğumuzun gün içinde kullandığı Apple’ın iTunes’u veya Google’ın Android uygulama dükkanı inanılmaz bir ekosistem yönetiminin sonucunda oluşmuş tek bir platform olarak karşımıza çıkıyor – ki içerisinde birçok farklı iş ortağını bulunduruyor olmasına rağmen tek bir servis olarak algılanması zaten işin içindeki büyülü kısmı oluşturuyor.

Peki bir banka için ekosistem ne demektir? Son 20 yıldır bireysel bankacılığın gelişimine bakıldığında en önemli 2 gelişme görüyoruz: kartlı ödeme sistemleri ve dijital bankacılık. Kartlı ödeme sistemleri denince tabi ki aklımıza bankaların ulaştırmak için yıllardır yaptığı üye işyeri kampanyaları gelir. Bankalar üye işyerleri dışında birçok parti işbirliği yapar ama acaba günümüzde bu yeterli bir ekosistem midir? Veya bu ekosistemler belirli bir stratejiyle yaratılabilirler mi? Bir banka, ulusal bir gazeteyle reklam ilişkisini dışarda bırakacak olursa müşterilerine fayda götürebileceği ekosistemler oluşturabilir mi? İşte tüm bu soruların cevabı eski yaklaşımlarla çözülemeyecek kadar karışık olabilir. Çünkü ekosistem oluşturmak 2 markanın veya 2 iş ortağının bir araya gelmesinden ibaret değil artık. Bu noktada fark yaratmak için artık kendinizi yeni nesil taşınabilir bir servise dönüştürmeniz gerekliliği şart gibi gözüküyor. Peki taşınabilir servis kavramı nedir?

Taşınabilir Servisler

Paypal’ın ilk günlerini hatırlarsak, dünyanın en büyük elektronik ticaret şirketlerinden birinin içinden çıkan bir ödeme sistemiydi. Ancak zamanla büyük bir marka ve fark yaratan bir servis yarattılar. Dünya genelinde ödeme çözümlerinde birçok iş ortaklığı yaptılar. İsimlerini her noktada öne çıkarmaya çalışan Paypal’a son 2 senedir baktığımızda bambaşka bir strateji ile ilerlediğini görüyoruz. Artık kendi uygulamaları üzerinden ödeme yapmayı zorunlu tutmuyorlar. Paypal’i kendi servislerinin içine yerleştirip kullanmak isteyen herkese sağladıkları özel çözümlerle, Paypal taşınabilir bir servis haline dönüşmüş oluyor. Bunun adına kısaca PaaS – Payment as a Service yani Ödemenin Servis olarak konumlandırılması diyoruz.

Bunun benzeri bankacılık için de geçerli; BaaS – Bank as a Service, yani Bankanın Servise dönüşmesi. Banka zaten servis veriyor, nasıl dönüşecek diyebilirsiniz. İşte bu noktada rekabet devreye giriyor. Günümüzün rekabetçi piyasalarında üzerine düşünülmesi gereken en önemli konu artık sadece geleneksel rakipler değil. Esas fark yaratan ve oyunun kurallarını değiştiren rakipler, geleneksel olmayanlardan geliyor. Genelde bu tür durumlarda lider oyuncular engelleme veya bariyerler yaratmaya çalışıyor. İşte tam da burada, bankaların fark yaratacağı ve rekabete cevap vereceği çözüm taşınabilir servisler yaratarak, kendi uygulamaları dışında hizmet verebilecek stratejiler geliştirmesidir. Örneğin, bankanın bir ödeme ürünü olarak markanın hiç görünmesine gerek olmadan kullanabilen bir 3. parti uygulama düşünelim. Bu noktada banka kendi servisini normal bir pazarlama veya reklam faaliyeti ile duyuramayacağı bir uygulamanın tam göbeğine yerleştirmiş oluyor. Üzerinden geçmesini istediği işlemleri alıyor ama görünmez olarak çalışıyor. Uygulamanın kendisi, ödemeyi çok güvenli ve rahat bir şekilde yaptırıyor. İşte bu tür bir yapının ilerde bir blog sayfasında arkadaşınıza para gönderirken veya dijital bir dergiyi okuduğunuz sırada görüp beğendiğiniz bir ürünü alırken ödeme işlemi için kullanıldığını düşünün. Bu durumda banka taşınabilir ve görünmez servisleri sayesinde bağlamsal olan her noktada bulunabilme avantajını eline alıyor. Ayrıca müşterisini olduğu her yere kendini taşıyabiliyor.

Hiçbir zaman Örümcek Adam veya Demir Adam kadar ünlü olamamış olan Görünmez Adam’ın maceralarından aklımda kalan en önemli enstantane, saatine basıp kendini görünmez haline getirmesiydi. Önümüzdeki dönemde akıllı saatler ve giyilebilirler teknolojilerle görünmez olmayı beklemek için hala çok erken, oysa ki bu cihazların içine girmiş servisleriniz sayesinde işinizi görünmez ama yaygın hale getirmek çok mümkün görünüyor. Tüm bunları yaparken yeni ekosistemleri göz ardı etmemekte de fayda var. Uygulama merkezinde 1000 kişi tarafından indirilmiş bir uygulama bile sizin ekosisteminizde olabilir ve beraber daha büyük olabilirsiniz.

 

İlgili Semboller

----
-
-
-

Haber Etiketleri

SANG

SANDEKS GEN LTD - CHINA

79.9340
79.9246
79.9346
HEMEN AL

Hisse Senedi Nedir?

Anonim ortaklilar tarafindan çıkarılan ve anonim ortakligin sermayesine belirli bir katilma payini temsil eden kıymetli evraklardır.

  • Getirisi yüksek olabilir.
  • Hem kısa hem uzun vadeli yatırıma uygundur.
  • Riskli bir yatırım aracıdır.
  • Lorem ipsum doler sit amet.

İlgili İçerikler

PAYLAŞIM ARAÇLARI