Internet HABERLERİ

Dijitalleşme: Büyüme Adına Bir Öncelik

22 Kasım 2016, 09.00, Miriam Garzon

BBVA'nın şu anda, geçen yılın ilk yarısına göre %21 artışla 16 milyon dijital müşterisi geçen yıla göre %45 artışla 10,2 milyon mobil müşterisi var. Banka ayrıca ev kredisi, sigorta ve kredi gibi dijitalleştirilmiş geleneksel ürünlerin yanı sıra, Wallet, Link ve Vibe gibi özgün ürünlerin de dahil olduğu geniş bir ürün ve hizmet yelpazesi geliştiriyor. BBVA, dijital satışlarını arttırmak için teknolojiden de faydalanıyor. Yılın ilk yarısında gerçekleştirilen dijital işlemlerin sayısı Meksika'da %12,3, Güney Amerika'da %14,3 ve İspanya'da %14,7 oranında artış gösterdi.

BBVA, büyüme açısından bir öncelik haline gelen bir alanda daima bir adım önde yer alarak, bankacılık sektörünün dönüşümüne liderlik ettiğini kanıtladı. ECLAC yakın zamanda Bilim, İnovasyon, Bilgi ve İletişim Teknolojileri üzerine Kosta Rika'da düzenlediği konferansında şunu belirtti: "Sürdürülebilir uzun vadeli büyüme, sadece ekonominin dijitalleştirilmesi yoluyla sağlanabilir".

ECLAC üyesi devletler, bölgenin üretimle ilgili süreçlerinde yeni teknolojilerin kullanımında bir atılım gerçekleştirme ihtiyacı hususunda fikir birliğine vardılar. Ayrıca, ülkelerin rekabetçilikleri ve gelecekteki büyümelerinin küresel dijital ekonomi ile entegrasyonlarına bağlı olacağını vurguladılar. Katılımcılar, dijital inovasyon konusunda hükümetlerin itici güç olması gerektiğinin altını çizerek şunu belirttiler: "Latin Amerika ve Karayipler, dijital ekonominin genişlemesini hızlandıracak ve pekiştirecek, yenilikçi ticari girişimlerde ölçeği büyütecek, kendi sınır ötesi dijital pazarlarını yaratmak zorunda."

Ancak, ECLAC bölgede Ar-Ge çalışmalarına yapılan harcamanın asgari düzeyde olduğunu ve Gayrisafi Yurt İçi Hasılasının (2013) %1,2'sini Ar-Ge'ye yatıran Brezilya dışında Ülkelerin GSYH'sinin %0,5'ini aşmadığını açıkladı.

İnternet erişiminde büyük ilerleme

Dijitalleştirme süreçlerinde internet erişimi olmazsa olmaz bir unsur. 2016 ECLAC raporuna göre Latin Amerika ve Karayipler'de internet erişimi geride bıraktığımız beş yıl içinde neredeyse ikiye katlandı. 2015 yılının sonunda bölgedeki evlerin %43,4'ünün internet erişimi mevcuttu. Rapora göre, Latin Amerika'da toplam nüfus ile karşılaştırıldığında internet kullanıcılarının oranı 2010 ile 2015 yılları arasında yıllık olarak %10,6 artış gösterdi. Bu artış, Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) üyesi ülkeler ile aradaki farkı 2010 yılındaki %37,2'den 2015 yılında %25,2'ye indirdi. Geniş bant bağlantılara erişim de, bu beş yıllık dönemde %7'den %58'e fırlayan cep telefonları başta olmak üzere önemli ölçüde artış gösterdi.

Ancak ECLAC, kalite sorunlarının devam ettiğini, gelişmiş ülkelerde %50 olan 15Mbps ve üstü hızda bağlantıya sahip olma oranının bu ülkelerin hiçbirinde %5'i geçmediğini de bildiriyor. Erişim nüfusun konumu ve sosyoekonomik durumuna bağlı olarak değiştiği için internete eşit erişim sorunları da mevcut. Aslında, bölgede en büyük açığa sahip ülkede kentsel ve kırsal alanlar arasında internet penetrasyonu bağlamında %41'lik bir fark söz konusu.

Makalenin İngilizce orijinali için tıklayınız.

İlgili Semboller

----
-
-
-

Haber Etiketleri

SANG

SANDEKS GEN LTD - CHINA

79.9340
79.9246
79.9346
HEMEN AL

Hisse Senedi Nedir?

Anonim ortaklilar tarafindan çıkarılan ve anonim ortakligin sermayesine belirli bir katilma payini temsil eden kıymetli evraklardır.

  • Getirisi yüksek olabilir.
  • Hem kısa hem uzun vadeli yatırıma uygundur.
  • Riskli bir yatırım aracıdır.
  • Lorem ipsum doler sit amet.

İlgili İçerikler

PAYLAŞIM ARAÇLARI