Fintech HABERLERİ

"Finansal Teknoloji" Çılgınlığı

01 Ekim 2016, 17.13, BBVA Innovation

Forbes, finansal teknolojinin dijital olarak aktif nüfustaki kullanıcı oranı anlamına gelen küresel benimsenme oranının şu anda %15,5 civarında olduğunu ileri sürdü. Ernst & Young'a göre pazara hükmeden üç şehir New York (%33,1), Hong Kong (%29,1) ve Londra (%25,1).

Goldman Sachs Birleşik devletler finansal teknoloji pazarının büyüklüğünü 4,7 milyar dolar olarak öngörüyor. Madrid'deki BBVA Inovasyon Merkezinde düzenlenen Fintech University konferansında "hükümetler, geleneksel bankacılık ve finansal teknoloji organizasyonları arasında işbirliği tesis edilmesi, yeni bir finans ortamı oluşturmak adına vazgeçilmezdir" vurgusu yapıldı.

Bu yıl önemli rol oynayan pek çok finansal teknoloji şirketinden üç tanesine dikkat çekmek istiyoruz:

Atom Bank: Birleşik Krallık'ta lisans alacak ilk mobil erişim bankası olan ve hisselerinin %29,5'i BBVA'ya ait olan Atom Bank müşterilerinin tamamen çevrim içi olarak kayıt yaptırmasına olanak tanıyor. Müşteri sorgularına yanıt verme sürecini hızlandırma amaçlı makine öğrenimi sistemi olağanüstü bir özellik. Merkezi İngiltere'nin Durham şehrinde bulunan bu yeni girişim, biyometrik teknolojisini ve oyunlaştırmayı da kullanıyor. Şirketin kurucu ortağı ve CEO'su Mark Mullen şu hususları vurguluyor: "Kullanıcılar ürün ve hizmetleri oluşturmada kullanılan teknolojinin nereden geldiğini umursamıyorlar. Sadece, hizmetlerin bir platform olarak algılandığı şeffaf bir ilişki kurmak istiyorlar."

N26: Bu yıl tüm gözler, müşterileri ile zirveye çıkan ve bankacılık sektöründe ilgiyi üzerine çeken Berlin merkezli bu yeni şirketin üzerindeydi. Banka Almanya, Fransa, Yunanistan, İrlanda, İtalya, Slovakya ve İspanya olmak üzere yedi ülkede faaliyet gösteriyor ve kısa geçmişine rağmen 200.000 civarında müşteriye sahip. Sunduğu en önemli özelliklerden biri, hesap açmanın bir cep telefonu kullanarak sadece 8 dakika alması. Bir başka güçlü tarafı da müşterilerine hizmet sunarken yapay zekadan faydalanması.

Google, Facebook ve Alibaba bankacılık sektörünün "Uber"i olmayı arzuluyorlar. GAFA (Google, Apple, Facebook ve Amazon) şirketleri finansal teknoloji devriminin gerisinde kalmak istemiyorlar. Milyonlarca kullanıcısı olan bu şirketler, finansal ekosistemde her zamankinden daha önemli bir rol oynuyorlar. Accenture'nin raporunda vurgulanan noktalar: Google Wallet ödeme sistemi müşterilerine çevrim içi alışveriş yapma ve e-posta ile para gönderme olanağı sunuyor; Apple Pay bir dijital cüzdan ve mobil ödeme hizmeti; Facebook Messenger kullanıcıların birbirine para göndermelerine imkan sağlıyor; Amazon Lending kullanıcılarına kredi veriyor ve Alibaba'nın AliPay Wallet6 hizmetinin aylık aktif kullanıcı sayısı 400 milyon.

Makalenin İngilizce orijinali için tıklayınız.

 

İlgili Semboller

----
-
-
-

Haber Etiketleri

SANG

SANDEKS GEN LTD - CHINA

79.9340
79.9246
79.9346
HEMEN AL

Hisse Senedi Nedir?

Anonim ortaklilar tarafindan çıkarılan ve anonim ortakligin sermayesine belirli bir katilma payini temsil eden kıymetli evraklardır.

  • Getirisi yüksek olabilir.
  • Hem kısa hem uzun vadeli yatırıma uygundur.
  • Riskli bir yatırım aracıdır.
  • Lorem ipsum doler sit amet.

PAYLAŞIM ARAÇLARI