Mobil HABERLERİ

Mobil Anlar

01 Şubat 2015, 17.13, Deniz Güven

Geçtiğimiz yıllarda duymaya fazlaca alıştığımız Zero Moment of Truth (ZMOT) konusunda birçok yazı yazıldı. Aslında kısaca ürün ve servisle tüketici arasında bir bağ oluşturan an olarak özetlenen bu kavram, son kullanıcıya ulaşırken büyük önem taşıyor. Fakat mobil uygulamaların günden güne hayatımıza yeni kolaylıklar kattığı bu dünyada son zamanlarda bir alt kavram oluşmaya başladı: Mobil Anlar – Mobile Moments!

Mobil anlar dendiğinde aklımıza ilk olarak cep telefonuyla geçirdiğimiz zamanlar gelebilir ancak bu kavram uzun uzun cep telefonlarımız üzerinden yeni uygulamalarımızı son kullanıcılara kullandırmak anlamına gelmiyor. Esas önemli olan, kullanıcının ihtiyaç anlarını ve bağlamsal durumlarını çok iyi yakalayarak servislerinizle kullanıcılara tam o anda dokunmak oluyor. İşte bunu yapabiliyorsanız kullanıcınızın mobil anını yakaladınız demektir! Mobil anı yakalamanın en büyük getirisi, kullanıcı ile servisiniz arasında çok net duygusal bir ilişki yaratmışsınız demektir ki bu ürün satmaktan bile daha değerli olabilir.

Günümüzde kullanıcıların mobil cihazlarda geçirdiği toplam zaman artıyor. Ancak insanlar büyük şehirlerde bir hengame içinde yaşıyorlar, çok fazla uyarana maruz kalıyorlar ve aynı anda birçok işe konsantre olup yürütmek durumundalar. Bu nedenle mobilde bir uygulama içinde anlık geçirilen süreler dakikalarla sınırlı oluyor*. Uygulama özelinde kullanıcından alınacak vaktin bu kadar önemli olması da mobil anların değerini daha da arttırıyor.

Hemen basit bir örnekle ne anlama geldiğine bir bakalım. Türkiye’de kullanımının artmaya başladığını gördüğüm Vivino uygulaması şarap tutkunları için hazırlanmış güzel bir uygulama. İlginizi çeken şarabın etiketinin resmini çekerek onunla ilgili her türlü detaya ulaşabildiğiniz uygulama, fiyat ve kalite değerlendirmesi konusunda önemli bir veri kaynağı olmuş durumda. Şu ana kadar bahsettiklerimle ihtiyaca yönelik güzel bir uygulama olarak görünen Vivino’nun yarattığı mobil an ise kullanıcının takip ettiği bir şarabın yeni sürümü çıktığında telefona gelen ufak bir kadeh tokuşturma ses efekti ile bunu bilgilendiriyor olması.

Örnekleri çeşitlendirmek adına, bankacılık dünyasına bakacak olursak öncelikle bağlamsal – contextual yaklaşımlardan bahsetmek doğru olacaktır. Kullanıcının o an nerede olduğundan başlayıp, duygusal durumuna kadar anlamlandırmaya çalışmak aslında bağlamsal servislerin en büyük amacıdır. Dijital bir banka kanalı üzerinden kredi başvurusu yapmak isteyen bir müşteriyi düşünelim; davranış olarak bekleyeceğimiz ilk yol doğal olarak müşterinin ilgili sayfaları ziyaret etmesi ve hesaplamalarını tamamlayıp ardından başvuru formunu doldurması olur. Ancak bir mobil bankacılık uygulamasının sizin için finansallarınızı hesaplaması, paraya ihtiyacınız olduğunda ihtiyacınız kadar krediyi önermesi ve tek tuşla kullandırması farklı bir bakıştır; işte burada müşterinin mobil anının yani ihtiyaç anının doğru yakalandığını görürüz. Aynı hizmet, para ihtiyacının tam tersi durumda, parası olan bir müşteriyi doğru yatırıma yönlendirecek anları yakalayarak da mümkün.

Son örnek ise dünyanın her yerinde popüler olan taksi uygulamalarından. Dünyada olduğu gibi, Türkiye’de de taksi uygulamasının birden fazla örneklerini görüyoruz. Gerek taksi bulma gerekse ödeme anlamında birçok kolaylık getiren bu uygulamaların mobil anları ise bir kavşakta belirli bir süreden fazla bekleyen kullanıcılarını fark edip, onlara taksi göndermek için yolladıkları bilgilendirme mesajlarında saklı. Fark yaratan modeller, lokasyon ve ihtiyaç anını gerçek bir mobil ana çevirebilen uygulamalarla gerçekleşiyor olacak.

Aracınızla belirli bir lokasyonda uzun süredir aynı çevrede döndüğünüzü bilen, alışkanlıklarınızı bilerek o saat aralığında park yeri aradığınızı anlayan bir servisin size uygun en yakın park yerini buluyor olmasının yaratacağı sadakati, yaptığınız hiçbir pazarlama kampanyasıyla kazanamazsınız.

Mobil anları inşa ederken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta ise , bunların ödünç alınmış anlar olduğunun unutulmamasıdır. Kullanıcınıza fayda getirmeyen veya bağlamsal bütünlüğü olmayan her türlü yaklaşım ikinci bir şansınızın olmamasına sebep olabilir.

Son olarak söylemeliyim ki, mobil anları sadece cep telefonlarıyla sınırlamak çok yanlış bir yaklaşım olur. Özellikle nesnelerin interneti tarafında kullandığımız her türlü giyilebilir teknoloji ve bağlantılı aracın mobil anları arttırabilecek olması gözden kaçırılmamalıdır.  Tüm bunların ışığında unutmamak gerekir ki mobil dünya kullanıcılarınızın gelip, giriş yaptıkları size ait bir kanal değildir; sizin için bu dünya, mobil ve çevresinde bağlı olan tüm cihazlar üzerinden servislerinizin kullanıcıların her anına değer kattığı en önemli aracınız olmalıdır.

* (Kaynak: DFKI, November 2011)

İlgili Semboller

----
-
-
-

Haber Etiketleri

SANG

SANDEKS GEN LTD - CHINA

79.9340
79.9246
79.9346
HEMEN AL

Hisse Senedi Nedir?

Anonim ortaklilar tarafindan çıkarılan ve anonim ortakligin sermayesine belirli bir katilma payini temsil eden kıymetli evraklardır.

  • Getirisi yüksek olabilir.
  • Hem kısa hem uzun vadeli yatırıma uygundur.
  • Riskli bir yatırım aracıdır.
  • Lorem ipsum doler sit amet.

İlgili İçerikler

PAYLAŞIM ARAÇLARI