Fintech HABERLERİ

Sınırsız bir Avrupa Bankacılık Sistemi

21 Kasım 2016, 09.00, BBVA

Bankacılık birliği devletlerin ulusal borcu ve bankacılık riskleri arasındaki kısır döngüyü kırmayı amaçlıyor. Bu bağlantı kriz sırasında önemli ölçüde arttı ve tüm Euro bölgesinde daha büyük bir finansal parçalanmaya dönüştü, özellikle 2008-2012 yazı arasında. En görünür etkilerinden birisi bankaların geldikleri ülkeye bağlı olarak farklı finansman koşulları sunması oldu. İspanya gibi çevre ülkelerden gelen Kurumlar Avrupa'nın merkezinde yer alan ülkelerden toptan piyasalarda borç ihraç etmek için daha büyük maliyetlere katlanmak zorunda kaldı.

Bankacılık birliğinin Haziran 2012 yılında devreye girmesinden itibaren bu konuda önemli bir ilerleme kaydedildi. Sadece dört yıl içerisinde, ortak bir kanunnamenin yanında tek bir Denetleme Mekanizması ve tek bir Çözümleme Mekanizmasına sahip olduk. Bankacılık birliğinin üçüncü ayağı - Avrupa Mevduatı Sigorta Programı - tasarım aşamasındadır.

Ancak, gerçek bir Bankacılık Birliği, ipotek, kredi kartları veya mevduat hesabı olsun, müşteri ve sağlayıcıların AB'nin her yerinden finansal ürün ve hizmetleri alıp satabildiği tek bir pazar anlamına gelmektedir. Bu amaçtan hala çok uzağız.

BBVA İcra Direktörü José Manuel González-Páramo, geçenlerde Eurofi dergisinde yayınladığı makalesinde "Teknoloji önemli derecede bu durumu değiştirme potansiyeline sahiptir çünkü bankalar fiziksel varlıklarını artırmadan dijital kanallar yoluyla maliyet etkin bir şekilde farklı coğrafyalardaki müşterilere ulaşabiliyor." Ancak, AB üye ülkeleri arasında düzenleyici ve idari farkların önemli uyum maliyetlerine sebep olduğunu ve finansal kurumların AB bölgesinde hizmetlerini sunmalarını sağlayacak dijital kapasitelerini tam kapasite ile kullanmalarını engellediğini belirtiyor. Tüketici ve yatırımcı koruma yasaları 28 Üye Devlet arasında farklılık gösteriyor ve şirketlerin ürünlerini sundukları ülkelerin gerekliliklerine uygun olarak hareket etmek gerekiyor.

Bir başka önemli engel Anti-Kara Para Aklama (AML) düzenlemelerine uymanın zorlukları. AB AML Direktifinin ulusal transpozisyonları ve ulusal denetim kriterleri bankaların yeni müşterilerin kimliğini uzaktan doğrulamak için kullandığı yöntemler açısından ülkeler arasında farklılıklara yol açmaktadır. Üye devletlerin hepsi gerçek zamanlı ve uygulanması kolay metotların kullanımına izin vermiyor (örn. video araması veya biyometrik çözümler). Bu ise bankaların uzaktan sınır ötesi müşterilerin kimliğini doğrulamasını zorlaştırıyor" şeklinde belirtiyor BBVA İcra Müdürü. Ayrıca, ulusal e-kimlik sisteminin kullanımı halen AB genelinde özel sektörle sınırlıdır.

Bu sorunun farkında olan Avrupa Komisyonu Aralık 2015 tarihinde mevcut AB pazarı parçalanmasının üstesinden gelmeyi amaçlayan perakende finansal hizmetler üzerine Yeşil bir Kitap yayınladı. Komisyon, bu sonbaharda bir Eylem Planı yayınlamayı hedefliyor. "Bu plan dijital kanallar aracılığıyla sınır ötesi hizmetlerin sunumunu kolaylaştırıcı daha fazla düzenleyici, uyumu teşvik edecek ve AB bölgesinde eşdeğer müşteri koruma mekanizmalarının kurulmasını sağlayacak" şeklinde devam ediyor José Manuel González-Páramo.

Şüphesiz "gerçek bir Tek Pazar, bankacılık birliğinin nihai hedefinin gerçekleşmesi için gerekli. Dijital teknolojilerin faydası olabilir fakat düzenleyici çerçevelerin harekete geçirilmesi lazım" şeklinde Bratislava'da (Slovakya) geçen hafta yapılan 2016 Eurofi Finans Forumu kapsamında yayınlanan makale sona eriyor.

Makalenin İngilizce orijinali için tıklayınız.

 

İlgili Semboller

----
-
-
-

Haber Etiketleri

SANG

SANDEKS GEN LTD - CHINA

79.9340
79.9246
79.9346
HEMEN AL

Hisse Senedi Nedir?

Anonim ortaklilar tarafindan çıkarılan ve anonim ortakligin sermayesine belirli bir katilma payini temsil eden kıymetli evraklardır.

  • Getirisi yüksek olabilir.
  • Hem kısa hem uzun vadeli yatırıma uygundur.
  • Riskli bir yatırım aracıdır.
  • Lorem ipsum doler sit amet.

PAYLAŞIM ARAÇLARI