Sosyal Medya HABERLERİ

Sosyal Ağlar ve "Milenyum Kuşağı"

25 Kasım 2016, 09.00, BBVA

Dijital platformlarda etkileşim içinde olan milenyum kuşağı üyeleri kendi mutluluklarını güvence altına almak yerine çevrelerindekilerin başarılarına dikkat harcıyor.

Ekonomik kriz tehdidi ve emek piyasasının hızla değişime uğrayabilmesi milenyum kuşağının sürekli olarak diken üstünde yaşamasına neden oluyor. Ama Emerson Csorba'nın Harvard Business Review adlı yayınında çıkan makaleye göre milenyum kuşağı üyelerinin tedirginliğinin tek sebebi bunlar değil.

Milenyum kuşağı üyelerini esas mutsuz eden şey, kendilerini çevrelerindeki akranlarıyla karşılaştırmaları. Bireyleri sürekli olarak akranlarıyla etkileşim halinde tutan sosyal etkileşim ağları da bu rahatsızlığı daha kronik bir hale getiriyor.

Baskı nereden kaynaklanıyor?

Emerson Csorba milenyum kuşağının mutsuz olmasına aşağıdaki şu unsurların neden olduğunu düşünüyor:

- Kişisel hayatların yanıltıcı pembe tabloları: Kullanıcılar sosyal medya platformlarında başarısızlıklarını bir kenara bırakıp sadece başarılarından/mutluluklarından söz ediyor. Milenyum kuşağının üyeleri sosyal medyada çizilen bu pembe tablolara bakarak kendilerini değerlendiriyor/yargılıyor. Dijital sosyal ortamlar sayesinde bu denli yakın ve kalıcı bir etkileşim içinde bulunan milenyum kuşağı üyeleri, pembe bir tablo çizen akranlarının paylaşımlarını dayanılmaz bulabiliyor.

- Çok başarılı milenyum kuşağı üyeleri ile ilgili olarak medyada çıkan haberler: Sosyal medya sitelerinde dur durak bilmeden paylaşılan bu haberler gençleri bir gün içinde milyoner olma hayaline kaptırıyor. Örneğin Mark Zuckerberg gibi isimlerle ilgili başarı hikâyelerini veya Forbes dergisinin hazırladığı "30 yaşın altındaki en başarılı 30 genç" listesini bu çerçevede görmek gerekiyor.

- Olası kariyer çizgilerine ilişkin sayısız seçenek ve potansiyeli gerçekleştirmek için sürekli mücadele verme durumu: Seçeneklerin bu denli fazla olması bir fırsat olduğu kadar aynı zamanda bir stres kaynağı da olabiliyor. Bunun da ötesinde sözünü ettiğimiz bu kuşağın üyeleri kendilerini mutsuz kılacak kariyer ve eğitim yollarına başvuruyor gibi görünüyor.

Sorunun çözümü var mı?

Emerson Csorba'nın çözüm için üç önerisi var:

- Kendinize sahip çıkın: Sizi motive eden dijital platformları belirleyin ve bunlara odaklanın. Akranlarınızın başarılarına takılıp kalmayın.

- Sabırlı olun, uzun vadeli düşünün: Milenyum kuşağının üyeleri çoğu zaman genç yaşta başarılı olma saplantısıyla yaşıyor. Bu gruptakiler kendilerine uzun vadeli hedefler belirlemeli, hayallerine ulaşmak için aceleci olmamalı.

- Yalnızlık kötü değildir: Milenyum kuşağındakiler 7 gün 24 saat sürekli olarak çevrimiçi bulunmaktadır, bu da onların kendilerine zaman ayıramadıkları anlamına geliyor. Bu sebeple bağlantılı olmaktan çıkıp kendi hayatlarına odaklanmaları önemlidir.

Kaynaklar: Harvard Business Review y Weforum

Makalenin İngilizce orijinali için tıklayınız.

 

İlgili Semboller

----
-
-
-

Haber Etiketleri

SANG

SANDEKS GEN LTD - CHINA

79.9340
79.9246
79.9346
HEMEN AL

Hisse Senedi Nedir?

Anonim ortaklilar tarafindan çıkarılan ve anonim ortakligin sermayesine belirli bir katilma payini temsil eden kıymetli evraklardır.

  • Getirisi yüksek olabilir.
  • Hem kısa hem uzun vadeli yatırıma uygundur.
  • Riskli bir yatırım aracıdır.
  • Lorem ipsum doler sit amet.

İlgili İçerikler

PAYLAŞIM ARAÇLARI