Internet HABERLERİ

Bankacılık Sektörü Dijital Dönüşümünde "Y Kuşağı"

01 Aralık 2016, 09.00, BBVA

Bu yeni kuşağın alışkanlıkları, finans sektörüne dijital kanalları ön plana çıkaran bir paradigma değişikliği getiriyor.

Y kuşağı işlemlerini gerçekleştirmek için dijital bankacılık kanallarını kullanmayı tercih ediyor ve bu tercih bankacılığın geleceğini yeniden şekillendirirken kurumları da müşterileri ile nasıl etkileşim kuracakları konusunda zorluyor.

Y kuşağı 83 milyonun üzerinde dijital bireyden oluşuyor ve tüm ekonomik sektörlerde en önemli demografik segmenti temsil ediyor. Finans sektörü ile ilgili olarak, çevrim içi kanallardaki gelişme, banka şubelerinin daha az sayıda ziyaret edilmesi ve dijital olmayan işlemlerin maliyetlerindeki artış, geçerli düşünce yapısında ve finansal hizmetlerin tüketiminde değişime yol açıyor.

Dikkate almaya değer iki unsur mevcut:

Y kuşağı temsilcilerinin üçte birinden fazlası fiziki ofisler kullanmıyor

Aylık ortalama işlem sayısı geride bıraktığımız on yıl boyunca düşme eğilimi gösterdi

Bu veriler, Y kuşağının ABD'li 1500 temsilcisiyle yapılan anket sonucu Business Insider Intelligence tarafından yayınlanan "The digital disruption of retail banking" (Bireysel bankacılıkta dijital bozulma) isimli araştırmadan alındı. Amaç, farklı aygıtlarla davranışlarını ölçerek bankacılık konusundaki tercihlerini tespit etmekti. Bu kuşak, Birleşik Devletler'deki aktif nüfusun en büyük kısmını temsil ediyor.

Yeni bankacılık modelleri

Bu bağlamda, sadece dijital platformda faaliyet gösteren Atom veya Ally Bank gibi bankalar ivme kazanıyorlar. Bu bankalar, şube ağına yatırım yapma gereği duymadan an uzak bölgelerdeki potansiyel müşterilere bile ulaşabiliyorlar.

Apple Pay gibi harici teknoloji sağlayıcıları da müşterilere nerede bulunduklarından bağımsız olarak şubelere ihtiyaç duymadan veya mevzuata tabi olmadan erişebiliyorlar.

Aslında, özellikle tam teşekküllü bankacılık hizmetlerinin verilmesi ile bağlantılı yasal maliyetlere katlanmak durumunda olmadıkları için geleneksel finansal ekosistem açısından en büyük tehdidi bu teknoloji sağlayıcıları oluşturuyor.

Ayrıca, ürün ve hizmetleri gerçek bir banka hesabına birebir benziyor. Bu teknoloji sağlayıcılarının bankalar için oluşturacağı en büyük sorunlar (bankaların dijital dönüşüm sürecini benimsememesi halinde) aşağıdadır:

– Farklılaşmanın yitirilmesi: Bankalar sürecin sonunda sadece arka plan hizmet sağlayıcısı konumuna düşerlerse, kendilerini rakiplerinden farklılaştırmaları oldukça zor olacak. Rekabetleri, komisyon savaşından ibaret olacak.

– Çapraz satış fırsatları azalacak. Tamamen geleneksel bir strateji ile müşterilerin şubeleri eski sıklığında ziyaret etmemeleri, bu tür bankaların ilave ürünler sunmalarını zor ve yüksek maliyetli hale getirir.

 

Yeni kanallar: çok kanallı bir modele doğru

Şu anda imkansız gibi görünse de, bir zamanlar telefon kulübelerinin başına gelen ATM'lerin de başına gelecek ve birer birer ortadan kaybolacaklar. Bunlar, yukarıda sözü edilen rapora yansıtılan nedenler:

– Apple, Google veya Samsung gibi teknoloji sağlayıcıları nakit yerine banka kartlarının kullanımını teşvik edecekler. Ayrıca, ankete katılanların %27'si alışveriş yapmak için telefon, tablet gibi el cihazlarını kullandıklarını belirttiler.

– Venmo veya Dwolla gibi P2P ödeme uygulamaları, nakit ve çekle ödemenin (ABD'de oldukça tercih edilen bir ödeme yöntemi) yerini alıyor. Bu gibi hizmetler, kullanıcıların bankayı ziyaret etmek zorunda kalmadan para alışverişinde bulunmalarına olanak tanıyor.

– ShopKeep gibi platformlarca sunulan düşük maliyetli mobil hizmetleri sayesinde her geçen gün daha fazla sayıda küçük mağaza kartla yapılan ödemeleri kabul ediyor.

Akıllı telefonlar, kullanıcı verilerini toplayabildikleri ve satın alma sürecinde zaten kullanılabiliyor oldukları için yapısal banka kanalı haline gelecekler. Optimize edilmiş akıllı telefon hizmetlerini geliştirip sunan bankaları parlak bir gelecek bekliyor.

Çoğu kurum, mobil tabanlı hizmetler sunmanın ve mobil deneyimler geliştirebilmiş olmanın ne kadar önemli olduğunu zaten fark etmiş durumda. Kullanıcılara akıllı telefonlarını kullanarak ödeme yapmanın ötesinde seçenekler sunan bir uygulama olan BBVA Wallet hizmetinin durumu işte tam da bu.

Akıllı telefonlar niçin en yüksek potansiyele sahip kanal olarak değerlendiriliyor:

 

 • Y kuşağı temsilcilerinin %71'i banka uygulamalarının olmazsa olmaz olduğunu düşünüyor
 • %51'i son bir ay içinde akıllı telefonları üzerinden alışveriş yapmış
 • %60'ı en azından bir ödeme uygulamasına sahip olmanın vazgeçilmez olduğunu düşünüyor
 • %91'i akıllı telefonlarını hesaplarına erişmek amacıyla kullanıyorlar
 • %41'i banka seçimlerini bankanın sunduğu rahatlığa (mobil özellikler) bakarak yapmışlar

Akıllı telefonlar, finans kurumlarının sunabilecekleri danışmanlık hizmetlerine ince ayar yapmalarına da olanak tanıyor:

 1. Veri: Akıllı telefonlar, kullanıcıları için vücutlarının bir parçası gibi ve bu, kurumların müşterilerine dair bilgilerini arttırmalarına imkan sağlıyor: Örneğin, satın alma alışkanlıklarını inceleyerek müşteri hakkında daha bilgi ediniyorlar ve bu bilgi doğrultusunda daha da kişiselleştirilmiş önerilerde bulunabiliyorlar.
 2. Bağlam: Müşteriler, bu cihazlarla daha fazla bilgiyi işleyebiliyor, hedefler koyabiliyor ve daha fazla sayıda ürün ve finansal hizmete erişebiliyorlar.
 3. Oyunlaştırma: Akıllı telefonlar sadece danışmanlık hizmetleri sunmanın ötesinde donanıma sahipler ve kişisel finansal eğitici görevi görebilirler. Örneğin, sizi tasarruf hedeflerinizi gerçekleştirme konusunda arkadaşlarınıza karşı yarışmaya davet eden Qapital isimli bir uygulama mevcut.

Ancak önümüzde hala uzun bir yol var: %39'u bankacılık işlemlerini yapmak için hala bilgisayarları kullanmayı tercih ediyor. Bu durum, daha iyi mobil arayüz çözümlerinin ortaya çıkmasıyla hızla değişebilir. Çoğu kurum sözü geçen paradigma değişikliğine zaten önem veriyor.

Finansal kurumlar, müşteri kaybetme riskini bertaraf etmek adına çabuk harekete geçip en iyi kullanıcı deneyimini sunmak zorunda. Geleneksel bankaların karşı karşıya olduğu dönüşüm güçlüğü işte bu. Böyle bir zamanda, ya yeniden keşfedersiniz ya da ölürsünüz.

İlgili Semboller

----
-
-
-

Haber Etiketleri

SANG

SANDEKS GEN LTD - CHINA

79.9340
79.9246
79.9346
HEMEN AL

Hisse Senedi Nedir?

Anonim ortaklilar tarafindan çıkarılan ve anonim ortakligin sermayesine belirli bir katilma payini temsil eden kıymetli evraklardır.

 • Getirisi yüksek olabilir.
 • Hem kısa hem uzun vadeli yatırıma uygundur.
 • Riskli bir yatırım aracıdır.
 • Lorem ipsum doler sit amet.

İlgili İçerikler

PAYLAŞIM ARAÇLARI